Srbija

05.05.2022. 15:20

Demostat, Nova.rs

Autor: Nova Ekonomija

Demostat: Poskupljenje struje, 30 dosto domaćinstvima, 70 odsto privredi

Foto: Nova ekonomija/Čedomir Savković

EPS-ov račun za struju

Srbija

05.05.2022. 15:20

Vlast u Srbiji razmatra mogućnost da Elektroprivredi Srbije (EPS) u julu ili avgustu dozvoli da podigne cenu struje za za 30 za domaćinstvam a privredi za 70 odsto, piše portal Demostat, pozovajući se na izvore bliske Vladi SrbijeKako se dodaje, ako bi se to ostvarilo računi individualnih potrošača bi se uvećali za čak oko 1.100 dinara.

Kako je preneo portal Nova.rs, Zoran Drakulić, predsednik Srpskog poslovnog kluba „Privrednik“ rekao je da bi novo  poskupljenje bilo „čist bezobrazluk“.

Drakulić je rekao je da je cena električne energije za privrednike već dovoljno visoka, te stoga ne bi trebalo da dođe do novih poskupljenja: „Podigli su privrednicima cene za 55 odsto, pa dokle više da nam dižu“.

Poslednji put struja je za domaćinstva poskupela 1. februara prošle godine i to za 3,4 odsto. AERS je tada usvojila zahtev EPS za korekciju cene električne energije i njen aktuelni iznos je 7,8 dinara po kilovat satu.

Na taj način prosečni računi za struju su uvećani za 122 dinara, odnosno iznose oko 3.700 dinara na mesečnom nivou.

Iako je naglašeno da je i nakon te korekcije cena struje i dalje niža od cena u zemljma regiona i Evrope stručna javnost je tada ocenila da je reč o novom nametu za već osiromašene građane.

STRUJA ZA PRIVREDU OD NOVE GODINE SKUPLJA ZA SKORO 40 ODSTO

Enormno poskupljenje posebno bi teško podneli oni koji svoje stanove zagrevaju na struju, a takvih u Srbiji nije malo. Mnogi od njih su na to prinuđeni zbog loše materijalne situacije.

Za privredu, kako se podseća, važe komercijalne, dok domaćinstva imaju regulisane cene struje.

Krajem prošle godine, zbog energetske krize cene struje na stranim berzama su naglo rasle, pa se EPS odlučio da podigne cenu za privredu.

Kako se podseća, u priču se naknadno umešala i Vlada Srbije koja je preporučila da EPS kupcima struje na komercijalnom tržištu, ugovore o snabdevanju strujom zaključuje po jedinstvenoj ceni od 75 evra po megavat satu bez poreza na dodatu vrednost (PDV) u periodu od 1. januara do 30.juna tekuće godine.

Stiže poskupljenje struje za domaćinstva, kaže ministarka Mihajlović

Predstavnici privrede su ocenili da je i takva cena, ograničena od strane Vlade, takođe poskupljenje u iznosu od oko 50 odsto i istakli da će zbog toga morati da povećaju cenu svojih proizvoda.

Kasnije su cene brojnih proizvoda takođe skočile, naročito kada je počela vojna intervencija Rusije u Ukrajini.

Da vlast u Srbiji razmišlja o poskupljenju električne energije jasno se moglo videti po nedavnim izjavama nekih ministara, Tomislava Momirovića i Zorane Mihajlović.

Ono što je takođe sigurno je i to da bez obzira koliki će procenat poskupljenja biti građani i privreda će sigurno biti nezadovoljni, jer javnost, kako se ocenjuje, nerado gleda na bilo kakva poskupljenja u kriznim uslovima.

„TREĆINA PRIVREDE ĆE STATI ZBOG POSKUPLJENJA STRUJE“

Činjenica je da je cena struje u Srbiji među najnižim u Evropi ali to je zbog toga što je ona još uvek socijalna kategorija. U većini zemalja u kojima je struja skuplja nego u Srbiji, ali njihovi stanovnici imaju daleko veća primanja nego što su u Srbiji.

Jedan od razloga što je cena struje kod nas niska je i taj što su niski i troškovi proizvodnje EPS-a koji ima svoju proizvodnju uglja i sopstvene elektrane, kako termo tako i hidro.

Bez obzira na nisku cenu za domaćinstva, cena za privredu je komercijalna i EPS najčešće ostvaruje dobru zaradu, pa nije retkost da se i sam pohvali uspešnim poslovnim rezultatima i unosnom zaradom.

Kako se ocenjuje, poskupljenje će svakako da utiče na inflaciju i neće pogodovati planovima nadležnih da ona u Srbiji ne dostigne dvocifren nivo.

Cena struje u Srbiji za domaćinstva se koriguje tako što EPS uputi zahtev Agenciji za energetiku Srbije (AERS) podnoseći troškovnik kojim ga pravda.

AERS je ta koja procenjuje da li je zahtev EPS opravdan ili ne i u zavisnosti od toga ga i odobrava. S obzirom da je EPS u vlasništvu države, republička Vlada ima presudan uticaj na poskupljenje struje. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.