Srbija

12.01.2015. 16:10

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Devizne rezerve NBS za mesec dana smanjene za 364 miliona evra

Srbija

12.01.2015. 16:10

Devizne rezerve NBS na kraju decembra 2014. iznosile su devet milijardi i 907 miliona evra, što je za 364 miliona evra manje nego na kraju novembra.
Kako je saopštila centralna banka, taj iznos deviznih rezervi obezbeđuje pokrivenost novčane mase (M1) od 278 odsto i više od šest meseci uvoza robe i usluga.
Kako se naovodi, najveći devizni priliv u decembru realizovan je po osnovu korišćenja kredita u ukupnom iznosu od 162,5 miliona evra i to od Svetske banke 109 miliona evra, Evropske investicione banke 32,1 milion evra i ostalih inokreditora 21,4 miliona evra. 
Od prodaje državnih hartija od vrednosti denominovanih u evrima na domaćem finansijskom tržištu ostvaren je priliv od 98,1 milion evra. 
Veći odliv iz deviznih rezervi ostvaren je po osnovu devizne obavezne rezerve banaka u neto iznosu od 242,8 miliona evra i pretežno je rezultat izmene regulative kojom je smanjena stopa devizne obavezne rezerve i istovremeno povećan deo devizne obavezne rezerve koji se izdvaja u dinarima. 
Drugi veći odlivi realizovani su po osnovu izmirivanja obaveza Srbije prema inokreditorima u iznosu od 104,1 milion evra i po osnovu otplate duga prema Medjunarodnom monetarnom fondu (MMF) od 68,3 miliona evra. 
Neto devizne rezerve, odnosno rezerve umanjene za devizna sredstva banaka po osnovu obavezne rezerve, kao i za sredstva povučena od MMF-a, iznosile su na kraju decembra sedam milijardi i 665 miliona evra, navodi se u saopštenju. 
U decembru je trgovina devizama na međubankarskom deviznom tržištu iznosila 1,2 milijarde evra, što je za 489,6 miliona evra više nego u prethodnom mesecu, dok je u 2014. godini u međubankarskoj trgovini realizovano ukupno šest milijardi i 657,5 miliona evra. 
Dinar je u decembru nominalno oslabio prema evru za 0,3 odsto, a NBS je intervenisala na medjubankarskom deviznom tržištu kupovinom 60 miliona evra i prodajom 435 miliona evra, kako bi ublažila prekomerne dnevne oscilacije kursa.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.