Srbija

20.11.2016. 10:53

N1

Autor: Nova Ekonomija

Diković: Zabrinjava što EU zatvara oči i što u izveštaju ne pominje Savamalu

Srbija

20.11.2016. 10:53

Zabrinjava što je Evropska unije praktično počela da zatvara oči na neke stvari koje se dešavaju u Srbiji, kaže novinarka Danasa Jelena Diković koja podseća da se slučaj rušenja u Savamali nije našao u poslednjem izveštaju Evropske komisije.

Gostujući u Novom danu ona je navela da je Evropska komisija prećutala taj slučaj iako su zbog tog rušenja čak organizovani i protesti u Beogradu.

Diković kaže da je šef delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport, objašnjavajući zašto tog slučaja nema u izveštaju, rekao da se Komisija nije bavila posebnim slučajevima ali dodaje da se jesu bavili izborom tužioca za ratne zločine što ipak jeste poseban slučaj.

„Slučaj Savamala je neverovatan slučaj koji govori o urušavanju vladavine prava. Da li su tri barake legalne i nelegalne jeste pitanje, ali je veće pitanje ko sme da ruši nečije objekte, pod maskama, usred noći. Slučaj se desio u aprilu a mi još nemamo nikakve informacije“, rekla je ona.

Novinarka Danasa ukazuje i na dvostruke aršine jer se u slučaju Savamala potencira da su srušene tri nelegalne barake a sa druge strane država neće da sruši nelegalan objekat koji u Novom Pazaru gradi poslanik Muamer Zukorlić.

„Kako mislite da se građani osećaju ako jedni imaju prava a drugi ne? Valjda svi treba da imamo ista prava“, kaže ona.

Komentarišući svađe u parlamentu koje su ovih dana eksalirale, Jelena Diković ističe da je to sramota i nekulturno ponašanje narodnih poslanika. 

„Pokazivanje slika golih žena i prozivka da se zbog bolesne devojčice vodi politička kampanja, to je strašno“.

Ona kaže i da zabrinjava što premijer Aleksandar Vučić nije osudio ponašanje poslanika Marijana Rističevića već je rekao da se on izvinio i ostalo je na tome.

„Dok imate slučajeve da žene svakodnevno doživljavaju nasilje i budu ubijene, a Rističević u parlamentu pokazuje slike golih žena“, navodi ona i dodaje da ne veruje da će Srbija napraviti bilo kakav pomak u oblasti ljudskih prava ako se nastavi tako.

Povodom 100 dana rada Vlade, Jelena Diković kaže da se na primeru jučerašnje konferencije za novinare može videti kako se ova vlast ponaša prema novinarima jer je novinarka Istinomera premijeru postavila dva korektnaa pitanja – o Zakonu o poreklu imovine i slučaju Savamala, na šta je on odgovorio kontrapitanjem i praktično napadom.

Jelena Diković je inače dobitnica godišnje medijske nagrade za toleranciju Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i OEBS-a za tekst o položaju LGBT zajednice Od pretnji smrću do udarca u glavu, stomak i kičmu.

Govoreći o tom tekstu i serijalu u kojem piše o tome kroz šta polaze borci za ljudska prava i aktivisti u Srbiji, novinarka je podsetila na brojne napade ne samo na pripadnike LGBT zajednice već i na neke nevladine organizacije, pretnje smrću Jeleni Milić, pretnje i obezbeđenje Brankici Stanković.

„Nijedan slučaj nije rešen, država i tužilaštvo nisu ništa uradili da se to reši… Huligani su na slobodi“, kaže ona ističući da se napadi dešavaju sve češće a da država ne čini ništa da se to spreči čime zapravo dopušta da se to dešava.

„Ako mi novinari ne ukazujemo na problem, oni će biti skroz pod tepihom. Nadam se da će moje pisanje doprineti da država shvati da to nisu građani drugog reda. Stanje ljudskih prava u Srbiji je očajno“, naglašava ona.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.