Srbija više nema vremena i bez sprovođenja suštinskih reformi doći će u poziciju Grčke, ocenio je saradnik Instituta za tržišna istraživanja Saša Đogović.
„Polako ulazimo u vrtlog grčke krize“, upozorio je Đogović i dodao da Srbija neće moći sama da izađe iz krize, već će joj biti neophodna podrška međunarodnih finansijskih institucija.
Đogović je rekao da pravih reformi do sada nije ni bilo, a upravo zbog njihovog odsustva opada kupovna moć stanovništva a nezaposlenost je izrazito visoka, posebno među mlađom populacijom.
Trend zaduženosti javnog sektora je rastući i iznosi oko 65 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a ukupan spoljni dug galopirajuće raste i iznosi 82 posto BDP-a naveo je on.
Prema njegovim rečima, mito i korupcija su sistemskog karaktera a birokratija je preglomazna i neefikasna, pa su prioritet reforme i „bolni hirurški rezovi“ u javnom sektoru.
Đogović je precizirao da, pre svega, treba rešiti pitanja preduzeća u restrukturiranju i javnih preduzeća, a potom slede reforme u administraciji na svim nivoima, zdravstvenom i obrazovnom sistemu, pravosuđu, pa i u kulturi i sportu.
Kad je reč o tome da li treba štedeti ili investirati, on smatra da odgovor nije jednoznačan i da treba i štedeti i investirati.
„Za sprovođenje reformskih zahvata u javnom sektoru na svim nivoima i u svim oblastima neophodna je podrška MMF-a i Svetske banke kao garanta uspešnosti ekonomske politike“, kazao je Đogović .
On smatra neophodnim da se pod povoljnim uslovima povuku finasijska sredstva za finansiranje preko potrebnhih reformi.
„Bez pozitivne ocene ovih medjunarodnih finansijskih institucija, Srbija neće moći sama da iznese celokupan program reformi“, zaključio Đogović.
Konkurse treba raspisati za mlade nastavnike i strucne saradnike koji su zavrsili fakultete u roku. Dokle cete drzati mlade ljude na povodcu. Kako Vas nije sramota !?