Vesti iz zemlje

02.09.2020. 17:07

Saopštenje

Autor: Nova Ekonomija

Dolarska EMBI premija rizika za Srbiju prestala da se objavljuje

Dolarska EMBI premija rizika za Srbiju – jedan od pokazatelja ekonomske transformacije Republike Srbije, prestala da se objavljuje Beograd, 2. septembar - Pokazatelj premije rizika EMBI (Emerging Markets Bond Index) za Srbiju, baziran na dug...

Foto: Pixabay

Pokazatelj premije rizika EMBI (Emerging Markets Bond Index) za Srbiju, baziran na dugu u američkim dolarima nakon više od 15 godina prestao je da se objavljuje, od poslednjeg dana avgusta, saopštila je Narodna banka Srbije (NBS).

Razlog je što je do dospeća jedine dolarske evroobveznice Srbije u opticaju ostalo manje od 13 meseci, kada se, prema kriterijumima renomirane američke finansijska institucije J.P. Morgan, obveznica isključuje iz obračuna.

Prestanak obračuna pokazatelja EMBI za Srbiju, baziranog na dugu u dolarima, ukazuje dakle na izostanak dolarskih evroobveznica Srbije na tržištu.

„Zahvaljujući povoljnim monetarnim i fiskalnim kretanjima i uspešnom izlasku na međunarodno finansijsko tržište, Srbija je u prethodnim godinama prevremeno otkupila značajan deo skupog duga po osnovu dolarskih evroobveznica. Taj skupi i devizno-rizičan dug zamenjen je znatno jeftinijim finansiranjem u evrima, a na taj način smanjeno je učešće dolara u javnom dugu, a time i izloženost zemlje deviznom riziku kretanja dolara prema evru“, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da je trend smanjenja premije rizika za Srbiju započet u drugoj polovini 2013. godine.

U poslednjih sedam godina, EMBI za Srbiju je smanjen za 357 baznih poena (sa 460 na 103 bazna poena), što predstavlja najznačajnije smanjenje među 43 zemlje u razvoju.

„U istom periodu, EMBI Global povećan je za 10 baznih poena. Jasno je da je tokom poslednjih sedam godina smanjenje dolarske premije rizika Srbije rezultat isključivo domaćih faktora – uspostavljanja i očuvanja makroekonomske stabilnosti, iz koje je proisteklo jačanje poverenja investitora“, kau u NBS.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.