Srbija

20.05.2022. 14:40

RTS

Autor: Nova Ekonomija

Drva sve skuplja, Srbijašume traže da im se ograniči cena

Foto: Pixabay

Srbija

20.05.2022. 14:40

Vršilac dužnosti direktora Srbijašuma Igor Braunović smatra da su cene ogrevnog drveta, koje su za 30 do 50 odsto veće od prošlogodišnjih, „preterane“ i da ih treba ograničiti, prenela je Radio-televizija Srbije (RTS). Zbog sve veće tražnje za drvima i peletom i izazovima koji se očekuju u novoj grejnoj sezoni, Srbijašume su proglašene kao energetskim preduzećem.

Kako se naglašava, u Srbijašumama kubik drva je oko 4.000 dinara, a na stovarištima oko 8.000, a Braunović je rekao da su cene ogreva neopravdano povišene i da se hitno mora ograničiti prvo izvoz, a onda i cene.

On je napomenuo i da status energetskog preduzeća u ovoj krizi znači da Srbijašume treba da obrate pažnju na proizvodnju energenata, odnosno na snabdevanje onih koji proizvode energente.

Dodao da oni inače snabdevaju toplane, kao i da je pre tri godine napravljena strategija prema snabdevačima peleta.

Braunović je istakao da su Srbijašume spremne da podmire sve potrebe građana, napominjući da ne može da precizira koliko je potražnja za ogrevom sada veća.

Svaka nova peć na drva – propuštena prilika da se modernizuje grejanje
DRI: Za 20 godina kod KiM pokradeno 640.000 kubika drveta
Grejanje na drva najjeftinije u Srbiji, najskuplje na struju

Na teritoriji Srbije postoje filijale gde građani mogu da se prijave kako bi kupili drva od Srbijašuma, ali moraju sami da obezbede i utovar i prevoz.

On najavljuje sastanak sa kupcima na veliko na kojem će im reći da moraju da „prikoče“ sa cenama ogreva, jer će u suprotnom Srbijašume razmisliti kako će se ponašati u vezi sa isporukom.

Takođe kaže i da su cene peleta, koje idu i do 40.000 dinara, apsolutno neopravdane, kada se uzme u obzir da sirovina za jednu tonu peleta iz Srbijašuma košta maksimalno 8.000 dinara.

Kako se dodaje, drvo je kao ogrev dobilo na značaju zbog poskupljenja energenata, koje je počelo prošle godine, a sada je još veće zbog rata u Ukrajini.

Tražnja za drvima za ogrev i peletom je znatno veća nego ranijih godina, pa je to podiglo i njihovu cenu. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.