Od svih država Centralne i Istočne Evrope (CIE), koje su se pre 20 godina pridružile Evropskoj uniji, Poljska i Rumunija su najviše profitirale. Analitičari Erste banke ocenjuju da su stanovnici te dve države duplo bogatiji nego 2004. godine, odnosno da je njihov BDP po glavi stanovnika duplo veći nego pre ulaska u EU.
Predstavnici ove banke su, uoči 20. godišnjice „velikog“ proširenja EU, naveli da je među državama CIE8 (Češka, Mađarska, Poljska, Slovenija, Slovačka, Srbija, Hrvatska i Rumunija) Slovačka takođe postigla izuzetan učinak, sa BDP-om po glavi stanovnika za 75 odsto višim u odnosu na 2004. godinu.
„Slovenija i Češka su dobile (po) 40 odsto (po glavi stanovnika), ali je njihova polazna tačka bila najviša među svim zemljama CEE8“, rezultati su istraživanja.
Prema anlizi, Mađarska je postigla sličan učinak, što se za neke može smatrati razočaravajućim „s obzirom na nizak nivo prihoda nakon ekonomske tranzicije“.
Prema brojkama koje je Erste sakupio, Srbija je zapravo treća po ekonomskom napretku od 2004. godine u CIE8 grupi zemalja, a ostvarila je kumulativni rast BDP-a po glavi stanovnika od preko 80 odsto.
„Konačno, iako Srbija nije članica EU, ekonomski razvoj je takođe bio veoma dinamičan. Međutim, Srbija je i dalje najsiromašnija zemlja u CEE8″, navodi se u analizi.
Srbija je prošle godine zabeležila rast BDP-a od 2,5 odsto, a ekonomisti Kvartalnog monitora su naveli da je on bio veći i od proseka uporedivih zemalja CIE (za 0,6 odsto).
Takođe su naveli da je svega nekoliko evropskih zemalja (Hrvatska, Albanija i Crna Gora) zabeležilo veći rast BDP-a od Srbije.