Poznati ekonomista i profesor Harvard biznis škole Kristijan Ketels posetio je Beograd, kako bi sa domaćim pilot-superklasterima podelio najbolje prakse i uvide u razvoj i upravljanje klasterima, složenim tehnološkim i inovativnim ekosistemima.
Tokom posete organizovane u okviru aktivnosti pilot-superklastera „Laboratorija zdravstvenih tehnologija“, Ketels je održao i predavanje namenjeno početnicima u izgradnji klastera, istakao glavne izazove u procesu formiranja klastera i otvorio diskusiju o njihovoj održivosti, posebno u početnoj fazi.
U saopštenju se dodaje i da je on učesnicima ukazao na ključne pokazatelje uticaja klastera, predstavio proces transformacije klastera u strukturiranu organizaciju i preporučene modeli njihove organizacije.
“Drago nam je da kroz ovakve projekte našoj zajednici otvaramo nove mogućnosti i zajedno uvodimo novi model konkurentnosti privrede. Zahvaljujući projektu Srbija Inovira, imali smo priliku da ugostimo eksperta u ovoj oblasti, a njegovi dragoceni saveti i iskustva doprinose našem cilju unapređenja inovacionog ekosistema, pogotovo u oblasti inovacija u zdravstvu. Ova poseta je bila izuzetno inspirativna i obogaćuje našu viziju uz nadu da ćemo produbiti saradnju u skorijoj budućnosti“, izjavila je predstavnica „Laboratorije zdravstvenih tehnologija“ Ivana Kostić.
U razgovoru sa Ketelsom održanom u ICT Hubu, razmatrane su aktivnosti „Laboratorije zdravstvenih tehnologija“ u podršci inovacijama i ranoj fazi razvoja kompanija.
Teme razgovora bile su privlačenje velikih kompanija i organizacija aktivnosti za sve zainteresovane strane, kao i potreba klastera za velike igrače u zdravstvenoj industriji.
Takođe su razmotrene moguće strukture i komercijalni modeli klastera u oblasti zdravlja, medicine i biotehnologije, kao i očuvanje vrednosti klastera nakon što postane samoodrživ.
Pilot-superklaster „Laboratorija zdravstvenih tehnologijaa formiran je u okviru projekta Srbija Inovira, koji uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) realizuje ICT Hub iz Beograda.