Vesti iz zemlje

28.02.2020. 15:48

Belex

Autor: Nova Ekonomija

Energoprojekt ugovorio poslove u Rusiji i Srbiji za 75 miliona evra

Kompanija Energoprojekt ugovorila je tri posla u Srbiji i Rusiji ukupne vrednosti oko 75 miliona evra, objavljeno je na sajtu Beogradske berze (Belex). Energoprojekt Visokogradnja biće generalni izvođač radova za rekonstrukciju republičkog sta...

FOTO: Nova ekonomija

Kompanija Energoprojekt ugovorila je tri posla u Srbiji i Rusiji ukupne vrednosti oko 75 miliona evra, objavljeno je na sajtu Beogradske berze (Belex).

Energoprojekt Visokogradnja biće generalni izvođač radova za rekonstrukciju republičkog stadiona u Siktivkaru u Rusiji. Vrednost tog posla je 35 miliona evra, a rok za realizaciju projekta je januar 2021. godine.

Ista firma gradiće i poslovnu zgradu Delta Headquarters Beograd za investitora NBGP Properties za 22 miliona evra. 

Energoprojekt Visokogradnja je takođe deo konzorcijuma koji će graditi toranj kontrole leta i aneks zgrade na beogradskom aerodromu za oko 17,5 miliona evra, o čemu je Nova ekonomija pisala.

Energoprojekt Visokogradnja deo je Energoprojekt holdinga, akcionarskog društva čiji je većinski vlasnik 2017. godine postao biznismen Dobroslav Bojović.

Dunav društvo za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondom, ćerka firma Dunav osiguranja čiji je vlasnik država Srbija, prodala je 3,43 odsto akcija Energoprojekt holdinga tada nepoznatom kupcu u januaru 2017.

Nije poznato ko je i zašto doneo odluku da državno preduzeće proda svoj udeo, a tadašnji premijer Aleksandar Vučić tvrdio je da su „pojedina državna preduzeća“ prodala svoje akcije a da nisu obavestila vladu.

Nakon toga akcije je u februaru prodao i East Capital (Lux) – Balkan fund, takođe kupcu koji nije bio poznat.

Tadašnje rukovodstvo Energoprojekta optužilo je Bojovića da zajedno sa povezanim licima stoji iza ovih transakcija, i da ova lica nisu postupila u skladu sa zakonom.

Komisija za hartije od vredosti utvrdila je da su Bojović i njegova preduzeća GP Napred i Napred razvoj delovala zajedno sa kompanijama Jopag i Montinvest Properties, povezanih sa Vitomirom Perićem, u preuzimanju Energoprojekta.

U rešenju Komisije od 16. juna 2017. navodi se da su ova lica imala zakonsku obavezu da objave ponudu za preuzimanje akcija Energoprojekt holdinga, budući da su 31. januara te godine zajedničkim delovanjem stekli preko 25 odsto udela u kompaniji.

Međutim, nakon toga država nije reagovala, a Bojović je nastavio da kupuje akcije tog preduzeća, koje zajedno sa povezanim firmama posluje na velikim infrastrukturnim projektima kao što su izgradnja Beograda na vodi i Koridora 11.

Energoprojekt: Od spornog preuzimanja do ugovora od 17 miliona evra

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.