Agencija za energetiku Srbije (AERS) još nije dobila predlog Elektoprivrede Srbije (EPS) o promeni cene struje.
Iz EPS-a, za sada nema najava kada bi takav zahtev mogao da bude upućen, tako da je neizvesno da li bi struja mogla da poskupi i od 1. maja.
Odluku o promeni regulisane cene struje donosi Agencija za energetiku na zahtev EPS-a, a prema zakonu, nova cena primenjuje se 30 dana od objavljivanja u „Službenom glasniku“.
Vlada Srbije se obavezala sporazumom s Međunarodnim monetranim fondom (MMF) da od 1. aprila poveća cenu struje za ukupno 15 odsto, uključujući i iznos akcize koja će biti uvedena.
Predstavnici MMF trebalo bi da u maju da dođu u Srbiju i obave prvu reviziju ispunjenosti uslova po kojima je odobren aranžman od 1,2 milijarde evra.
Po regulisanoj ceni struje u Srbiji se snabdevaju domaćinstva i mali potrošači, odnosno preduzeća koja su priključena na distributivni sistem, a imaju manje od 50 zaposlenih i manje od 10 miliona evra prihoda godišnje.
Struja u Srbiji za korisnike koji se snabdevaju po regulisanim cenama poslednji put je poskupela 1. avgusta 2013, i to 10,9 odsto za domaćinstva i 12,8 odsto za privredu.
Nakon tog poskupljenja prosečna cena jednog kilovat-sata za domaćinstva, bez uračunatog poreza na dodatu vrednost (PDV) iznosi 6,148 dinara, a za industriju 5,854 dinara.
Neverovatno. Koliko mogu da dobiju policajci, učitelji, šalterski sluzbenici, carinici? Da li se 460e oporezuje? A ja odem na par meseci na put sa svojim radnim kompjuterom i u povratku platim porez na sopstveni kompjuter. Pa ko pise ove zakone?