Srbija

26.11.2021. 15:06

Saopštenje

Autor: Nova Ekonomija

Erste Group: Inflacija raste, ali NBS neće reagovati

Zbog inflacije koja je znatno iznad ciljanog nivoa, očekuju se da će sve centralne banke Centralne i Istočne Evrope (CIE), osim srpske i hrvatske, nastaviti da pooštravaju monetarnu politiku, saopštila je Erste Group. Infla...

Foto: Pixabay

Srbija

26.11.2021. 15:06

Zbog inflacije koja je znatno iznad ciljanog nivoa, očekuju se da će sve centralne banke Centralne i Istočne Evrope (CIE), osim srpske i hrvatske, nastaviti da pooštravaju monetarnu politiku, saopštila je Erste Group. Inflacija bi trebalo da sa blagim padom sredinom 2022. godine.

U mnogim zemljama CIE inflacija je, kako se dodaje, premašila gornju ciljanu granicu i očekuje se da će ostati na povišenom nivou u poslednjem kvartalu 2021. godine.

Kako se dodaje, Narodna banka Srbije (NBS) će ostati uzdržana dok god repo stopa (primenjuje se kod utvrđivanja reotkupne cene hartija od vrednosti) bude ispod referentne kamatne stope (visina osnovnih kamatnih stopa utvrđuje se prema visini te kamatne stope). Očekuje se da će NBS zadržati referentnu stopu na nepromenjenom nivou od 1,0% tokom cele 2022. godine.

NBS bi razmotrila mogućnost povećanja ukoliko inflacija ostane iznad ciljanog koridora u drugoj polovini naredne godine, dodaje se u saopštenju.

Postoje, kako se naglašava, dva ključna razloga koji omogućavaju da NBS ostane uzdržana: bazna inflacija u Srbiji je i dalje niska (na oko 2,6% g/g u septembru), uprkos tome što je ukupna inflacija znatno iznad ciljanog koridora. Drugi razlog je što NBS čvršće kontroliše stabilnost deviznog kursa od većine drugih centralnih banaka CIE, čime u osnovi održava kretanje bazne inflacije.

S obzirom na njen predstojeći ulazak u EMU, očekuje se da će Hrvatska narodna banka ostati uzdržana.

NBS objavila listu sistemski značajnih banaka u 2021. godini
Advokati obustavljaju rad zbog skupštinskog tumačenja troškova kredita

ŠTA RADE OSTALE CENTRALNE BANKE?

Od kada je počelo pooštravanje monetarne politike u junu 2021. godine, Češka narodna banka (ČNB) je podigla referentnu stopu za ukupno na 2,75%, Mađarska 2,1%, Poljska 1,25% i Rumunije 1,75%.

Stručnjaci Erste Grupe očekuju da će Češka narodna banka nastaviti pooštravanje, a vrhunac bi trebalo da se dostigne na iznosu referentne stope od 3,25 do 3,5% sredinom 2022. godine. U drugoj polovini godine će postepeno obarati stope, jer se očekuje usporavanje inflacije.

U Mađarskoj se očekuje još jedno povećanje pa će iznositi 2,4% u decembru, 2,85% na kraju prvog kvartala 2022. i 3,30% sredinom 2022. godine.

Izgledi u Poljskoj i dalje su neizvesni i u velikoj meri zavisde od kratkoročnih kretanja inflacije. Smatra se da će referentna stopa iznositi od 2,5% do 2,75% krajem prvog kvartala 2022, a vrhunac od 2,5% do 3,0% trebalo bi da bude sredinom naredne godine.

Od prošlog aprila dvocifren rast zaduženosti građana i privrede
Još jedna banka manje, Rajfajzen preuzeo Kredi agrikol banku

Stručnjaci Erste Grupe očekuju da će Narodna banka Rumunije nastaviti da pooštrava monetarnu politiku, verovatno sporijim tempom, a krajnja tačka tog ciklusa trebalo bi da bude dostignuta na 3,00%.

Stručnjaci Erste Grupe očekuju da će inflacija ostati povišena u nekoliko velikih ekonomija CIE početkom 2022. godine, prosečna stopa inflacije u celom regionu mogla bi da poraste za 0,3%, sa 4,4% ove godine na 4,7% u 2022, pre osetnijeg pada 2023. godine.

To je kako se dodaje glavni razlog zašto je nekoliko centralnih banaka u Centralnoj i Istočnoj Evropi počelo energično da pooštrava monetarnu politiku, objašnjava se u saopštenju.

NBS je u septembru saopštila da će u narednih nekoliko meseci stopa inflacije biti nešto veća, kao i da su razlozi za to „globalnog karaktera“. Ukazala je i da su porastu inflacije najviše doprinele cene energenata i cene neprerađene hrane.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.