Vesti iz zemlje

29.08.2023. 17:11

Nova ekonomija

Autor: Nevena Petaković

EU registrovala trgovinski suficit od milijardu

Foto: Pixabay

Evropska unija zabeležila je trgovinski suficit od milijardu evra u drugom kvartalu 2023. godine, za koji je uglavnom odgovoran pad cena energenata, navodi Eurostat. Trgovinski podaci pokazuju da je izvoz opao za dva odsto,  a uvoz za 3,5 odsto u poređenju sa prvim kvartalom, što je dovelo do „malog trgovinskog suficita“. 

EU je u prethodnih šest kvartala beležila spoljnotrgovinski deficit. U trećem kvartalu 2022. godine EU je registrovala deficit od 155 milijardi evra, što je bio najviši nivo od 2019. godine.

Trgovinski deficit nastaje kada uvoz neke zemlje ili oblasti premaši izvoz, i tada se njen trgovinski bilans smatra negativnim.

Smanjenje uvoza u EU (iz zemalja van tog bloka) u drugom kvartalu 2023. godine povezano je sa manjom vrednošću uvezene energije (za 15,6 odsto) i sirovina (za 10,9 odsto).

Kada se radi o izvozu iz Evropske unije u druge zemlje, svi sektori su zabeležili pad, osim „mašina i vozila“ (gde je zabeležen za 2,5 odsto veći izvoz).

Najveći pad izvoza iz EU je zabeležen kod energije (-22,5 odsto)  i sirovina (-9,3 odsto).

U drugom kvartalu 2023. godine, EU je imala trgovinski suficit od 15,6 milijardi evra za hranu, piće i duvan i 48,5 milijardi evra za hemikalije.

Što se tiče energije, trgovinski bilans je „poboljšan“ (sa deficita od -115,3 milijarde evra u prvom kvartalu došlo je do deficita od -100,0 milijardi evra u drugom kvartalu).

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.