Vesti iz zemlje

21.05.2019. 13:01

Nova ekonomija

Autor: Aleksandra Đenadić, Prvo osnovno tužilaštvo

Facebook i Google da odrede predstavnike u Srbiji

SHARE Fondacija pozvala je danas 20 svetskih kompanija, među kojima su Google i Facebook, da odrede predstavnike u Srbiji kojima bi se građani i nadležni organi mogli obratiti sa pitanjima vezanim za obradu podataka o ličnosti.

„Iako se biznis modeli ovih kompanija već uveliko zasnivaju na monetizaciji ličnih podataka njihovih korisnika, pa time i građana Srbije, čini se da su oni i dalje praktično nemoćni da ostvare svoja prava u vezi sa podacima kada ih prikupljaju najpoznatije kompanije,“ navodi se u saopštenju SHARE-a.

Ova Fondacija upozorava da za tri meseca počinje primena novog Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, pisanog po ugledu na evropsku Uredbu o zaštiti podataka o ličnosti (GDPR), koji propisuje obavezu gotovo svih velikih IT kompanija da imenuju predstavnike u Srbiji.

Ukoliko neka kompanija nudi proizvode i usluge na teritoriji Srbije ili prati ponašanje građana, dužna je da imenuje fizičko ili pravno lice kome građani mogu da se obrate u vezi sa svojim pravima i koje sarađuje sa Poverenikom za zaštitu podataka o ličnosti. 

Kako navodi SHARE, pošto Google, Facebook, Amazon, Netflix i ostali IT giganti obrađuju podatke građana na teritoriji Srbije kako bi pružali usluge, imaju obavezu određivanja domaćeg predstavnika.

PROČITAJTE JOŠ:

Početak primene GDPR-a biće veliki izazov za Srbiju

Da li znate svoje nove obaveze u slučaju hakerskog napada?

„Međutim, politika ovih kompanija, uglavnom onih sa glavnim sedištem u SAD, jeste da se Srbija praktično ne posmatra kao deo Evrope, što dovodi do situacije da se građanima Srbije prava u vezi sa podacima o ličnosti gotovo uopšte ne garantuju,“ navodi se u saopštenju. 

Fondacija dodaje da bi građani izvesnije mogli da ostvare svoja prava ili pokrenu spor pred nadležnim organima ako bi Facebook, Google i ostale tehnološke firme imale predstavnike u Srbiji.

„S obzirom na to da građani Srbije zaključuju ugovore o korišćenju usluga sa američkim kompanijama, a građani EU sa evropskim predstavništvima, očigledno je da postoje paralelni sistemi zaštite,“ saopštio je SHARE.

Poziv je upućen kompanijama Google, Facebook, Amazon, Twitter, Snap Inc – Snapchat, AliExpress, Viber, Yandex, Booking, Airbnb, Ryanair, Wizzair, eSky, Yahoo, Netflix, Twitch, Kupujem prodajem, Toptal, GoDaddy i Upwork.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.