Fiskalni savet ocenio je da je u prvom kvartalu ove godine povećana naplata poreskih i neporeskih prihoda, ali je izostalo otpuštanje iz javnog sektora.
U izveštaju Fiskalnog saveta se navodi da je u prva tri meseca 2016. ostvaren povoljniji fiskalni rezultat od očekivanog pre svega zbog poboljšanja naplate većine najizdašnijih poreskih prihoda – doprinosa, PDV-a, akciza i drugih, za šta ocenjuju da bi mogao biti trajniji i održiv trend.
„Dobro je i to što su ukupni rashodi države uglavnom držani pod kontrolom, a kao pozitivan pomak izdvajamo i nadprosečno veliko izvršenje javnih investicija za ovaj period godine. Uzimajući sve to u obzir, tekuća fiskalna kretanja od početka 2016. godine možemo oceniti kao zadovoljavajuća“, piše u izveštaju.
Loše je, međutim, to što se reformski i srednjoročni aspekt ozdravljenja javnih finansija Srbija i dalje ne sprovodi po planu. Ovu ocenu verovatno najbolje ilustruje činjenica da još uvek nije otpočelo najavljeno otpuštanje prekobrojnih radnika u sektoru opšte države, što se vidi na osnovu veoma malih rashoda za otpremnine, a to je najvažnija planirana mera fiskalne konsolidacije u srednjem roku, navodi Fisklani savet.
Kako piše u izveštaju, iako je rok za završetak prve faze ovog procesa – otpuštanje oko 9.000 očiglednih viškova, bio početak februara, dosadašnji podaci o isplaćenim zaradama pokazuju da se to ni izbliza nije dogodilo.
„Dosledno sprovođenje racionalizacije zahtevalo bi isplatu otpremnina radnicima koji u tom procesu ostanu bez posla i povećanje rashoda za zaposlene u prvom tromesečju, prema našim procenama, barem za 4 milijarde dinara. Međutim, rashodi za zaposlene u prva dva meseca i preliminarni podaci o izvršenju republičkog budžeta u martu taj rast ne pokazuju – isplaćena masa zarada gotovo je u potpunosti u skladu s povećanjem plata u pojedinim delovima opšte države od početka 2016. godine“, navodi se u dokumentu.
Taj zastoj u procesu racionalizacije broja zaposlenih i neisplaćivanje otpremnina omogućilo bi privremene uštede od oko 4 milijarde dinara, što je doprinelo nešto boljem fiskalnom rezultatu u prva dva meseca od očekivanog.
„Napominjemo da to nije dobar i održiv izvor ušteda, jer bi se u slučaju daljeg odlaganja veoma lako moglo dogoditi da godišnji budžetski okvir za plate zaposlenih u opštoj državi u suštinskom smislu bude probijen – čime bi se ozbiljno ugrozili srednjoročni ciljevi fiskalne politike“, ocenjuju članovi Fiskalnog saveta.
Procene tog nezavisnog tela su da će ukupan deficit opšte države u prvom tromesečju iznositi oko 15 milijardi dinara, umesto planiranog minusa od oko 35 milijardi.