Vesti iz zemlje

16.03.2018. 14:58

B92

Autor: Nova Ekonomija

Formiran Savet za saradnju nauke i privrede u Privrednoj komori Srbije

Savet za saradnju nauke i privrede formiran je u Privrednoj komori Srbije.

Za predsednika Saveta izabran je Vladimir Popović, državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Popović je istakao da će cilj Saveta biti spajanje akademske i poslovne zajednice, čija će buduća saradnja doprineti modernijem tržištu, jer su inovacije, kako kaže, jedini način opstanka u savremenim uslovima poslovanja.

„Kao profesor Mašinskog fakulteta već 23 godine slušam priču o saradnji nauke i privrede, malo stvari je urađeno po tom pitnaju zato što smo stalno u nekom tranzicionom periodu. Nauka mora da utiče na razvoj društva, jer nauka nema svrhu ako služi samoj sebi“, naglasio je Popović.

Formiranje Saveta smatra važnom aktivnošću koja je nastala na inicijativu PKS, sa kojom, kaže, Ministarstvo prosvete ima višestruku saradnju na polju razvoja dualnog obrazovanja i preduzetništva.

Prvoj konstitutivnoj sednici Saveta prisustvovao je i savetnik predsednika PKS, Mihailo Vesović, koji je istakao da na sastancima novoformiranog Saveta neće prisustvovati samo članovi, već i svi oni koji mogu da daju doprinos unapređenju saradnje između nauke i privrede.

„Ne postoji budućnost moderne privrede bez naučne javnosti“, naglasio je Vesović i dodao da Savet predstavlja kompromisan odgovor na zahteve kompanija, univerziteta i države.

S obzirom da je konkretna i razumljiva komunikacija cilj svih članova Saveta, Vesović ocenjuje da će telo ubrzo ojačati i postati mesto gde privreda i nauka „govore istim jezikom“.

Njegov kolega, Aleksandar Kemivaš, savetnik predsednika PKS, takođe je pozdravio osnivanje Saveta koje će ubuduće povezati, kako kaže, sve aktere koji su bitni za privredu i nauku – akademsku zajednicu, firme i kompanije koje deluju u segmentu inovacija, državne organe, ministarstva i Vladu Srbije.

„Potrebe privrede sve više traže ukjlučenje akademske zajednice koja će pomoći daljem razvoju našeg tržišta, a s druge strane akademska zajednica dobija od privrede informacije kako bi svoje aktivnosti prilagodila njihovim potreba“, rekao je Kemivaš.

Nakon konstitutisanja Saveta i odabira predsednika, predstavljeni su centri koji će ubuduće delovati u okviru tog tela – Centar za digitalnu transformaciju, Centar za upravljanje projektima – predstavljanje projekta „Smart Factory Hub“ i Centar za EU integracije.

Članovi Saveta za saradnju nauke i privrede su Ministarstvo privrede, nauke i tehnološkog razvoja, Kabinet ministra bez portfelja zaduženog za inovacije i tehnoloških razvoj, Kabinet predsednika Vlade – Jedinica za implementaciju strateških projekata – Tim za IT i preduzetništvo, Republički sekretarijat za javne politike Vlade Srbije.

Zatim, Zavod za intelektualnu svojinu, predstavnici Univerziteta u Beogradu, Kragujevcu, Novom Sadu i Nišu, Fond za inovativnu delatnost, Razvojna agencija Srbije, IKT mreza klaster, Naučno-tehnološki park Zvezdara, ICT HUB, Biosens institut, Agrounik, HTEC Group, Mainstream, Logit Solutions, Helvetas.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.