Srbija

16.01.2021. 20:28

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Frilenseri održali protest, u ponedeljak pregovori sa Vladom Srbije

Udruženje radnika na interenetu održalo je protest ispred Narodne skupštine u Beogradu, jer država namerava da im retroaktivno naplati porez za nekoliko godina unazad. Protestu je prisustvovalo više hiljada frilensera i ostalih građ...

Foto: Nova ekonomija

Srbija

16.01.2021. 20:28

Udruženje radnika na interenetu održalo je protest ispred Narodne skupštine u Beogradu, jer država namerava da im retroaktivno naplati porez za nekoliko godina unazad. Prisustvovalo je više hiljada frilensera i ostalih građana koji ih podržavaju. U međuvremenu je iz kabineta premijerke stigao poziv da sednu za pregovarački sto i počnu dijalog o aktuelnim problemima.

Okupljeni građani su nosili transparente „Prvo zakon, onda porez!“, „Prvo našim mladi, pa onda strani nomadi!“, „Stop pljački radnika na internetu!“.

Obraćajući se okupljenima Milan Pogačar iz Udruženja radnika na internetu rekao je da je borba frilensera počela 15. oktobra, kada je Poreska uprava objavila da kreće u naplatu poreza na petogodišnje prihode nastalih radom tokom interneta.

„Toga dana smo, svi mi koji smo ovde i mnogi drugi, rešili da se okupimo i stanemo tome na put. Nećemo posustati, uvek ćemo biti tu da se borimo. Ovo je tek prvi protest i biće ih još ako bude potrebno“, izjavio je Pogačar.

On je rekao da ga je tokom protesta šef kabineta predsednice Vlade Srbije Ane Brnabić pozvao da u ponedeljak počne da pregovara sa premijerkom, ministrom finansija i direktorkom Poreske uprave o aktuelnim problemima frilensera.

„To je, pre svega, dokaz da naša borba, borba na ulicama, borba jedinim jezikom koji oni razumeju, dakle borba silom, jeste način na koji se dolazi do pobede“, ocenio je Pogačar. 

Filenserima je poručio da ta činjenica ne treba da ih zavara i naglasio je da su solidarni sa svima koji se bore u Srbiji.

„Radnici na internetu uz Srbiju i Srbija je uz radnike na internetu“, zaključio je Pogačar.

Okupljenjima se obratila i Tatjana Ćopić, prevodilac i profesor ruskog jezika. Njoj je kako kaže stigao poziv Poreske uprave da plati porez.

Poziv se, kako objašnjava, odnosi na vreme koje je provela radeći kao frilenser za stranu firmu koja ima predstavništvo u Srbiji.

„Uvek sam bila prepoznata kao nezaposleno lice, iako sam radila po ceo dan i praznikom i vikendom, sa detetom u ruci. Mene sada Poreska uprava zove, od mene traže nekakve poreze koje su dužni da traže od te firme“, kaže Tatjana Ćopić. 

Poručuje da ne želi ništa da plati, jer smatra da ništa ne duguje i „jer joj država nikada nije ništa dala“.

„Dete nisam mogla da upišem u vrtić jer sam nezaposlena. Ne osećam se dužna ovoj državi“, poručila je Ćopić.

Na protestu je govorila i Milena Amon iz Udruženja „Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije“. 

Ocenila je da se u Srbiji godinama unazad oseća „sva težina administracije koja je preobimna, spora, štetna“ kao i sva nepravda „netransparentnog i represivnog odnosa države prema privatnom sektoru“. 

„Svedoci ste kojim metodama neefikasni državni aparat iz privatnog džepa puni budžet javnog sektora. Zato je važno da ovde i sada podvučemo crtu preko koje se ne sme preći“, poručila je Amon.

Dodala je da poreski sistem i sistem doprinosa mora da bude pravedan i prograsivan, a odnos države prema preduzetnicima pravedan, podsticajan i partnerski, poput onog u uređenim zemljama.

„Uslovi poslovanja moraju biti normalni i to su službenici ove zemlje dužni da nam svima obezbede. Za to ih plaćamo i plaćamo ih previše dobro“, kaže predstavnica Udruženja „Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije“.

Prema njenim rečima, retroaktivna naplata doprinosa frilenserima za usluge koje nisu mogle da se koriste je sumanuta.

„To nije kazna, to je pljačka. Gde je Poreska uprava bila kada je treblo da ispuni svoju primarnu ulogu, savetodavnu? Nigde ih nema“, smatra Milena Amon.

Zaključila je da prava i obaveze važe i za državu, a ne samo za privrednike, preduzetnike i frilensere, koji ne treba da plaćaju tuđe greške.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.