Prijave za otpis poreskih kamata, uz reprogam duga, mogu da se podnose do 4. jula. Već prvog dana u filijalama Poreske uprave interesovanje dužnika bilo je iznad očekivanja.
Onima čiji je dug veći od dva miliona dinara zakon prvi put daje mogućnost da zahtev podnesu bilo kada, ali oni ne mogu da računaju na otpis cele kamate.
Po običaju, pred šaltere prvi stižu oni sa manjim dugom, građani i preduzetnici.
Nenad Ilić želi da njegova radnja suvenira izađe iz krize, a otpis kamate i što duža otplata glavnice bi, kaže, pomogli.
„Sve skupa, dug je oko 320.000 dinara, udeo kamate je oko 75.000, što je bitan deo“, rekao je Ilić, vlasnik firme „Omaž“ u Beogradu.
Najduži rok otplate je pet godina, od 30 do 60 rata. Onima koji duguju do dva miliona dinara postepeno se otpisuje cela kamata, dok veći dužnici mogu da se reše samo polovine kamate.
„Prilikom odobravanja reprograma Poreska uprava će se rukovoditi ekonomskom sposobnošću samog poreskog obveznika kao i visinom duga“, kaže Dragan Agatunović iz Poreske uprave.
Ova ponuda reprograma važi za sve dužnike i za porez na imovinu koji ubiraju lokalne uprave prihoda.
Međutim, ako dužnik u predviđenim rokovima ne uplaćuje rate reprograma, ali i tekuća poreska zaduženja, sporazum o otpisu kamata pašće u vodu.
Poreznici će krenuti u prinudnu naplatu ukupnog duga, prvenstveno iz sredstava obezbeđenja ili hipoteke koju mora da priloži svaki građanin ako za porez duguje više od 200.000 dinara, a firma ako je taj dug iznad milion i po dinara.
Stručnjaci smatraju da je boljoj naplati poreza u prošloj godini doprinela oštra kaznena politika i efikasna kontrola, ali da se sada kreće u drugom pravcu.
„Poreski prihodi su za nekih 50 milijardi dinara veći od plana i to je rezultat nekoliko faktora od kojih su neki ad hok. Dok smo u proteklih par meseci napravili korak unazad, tako što smo kazne relaksirali, zatim smo ušli u novu epizodu redukcije kamata, odnosno otpisa“, ističe ekonomista Saša Rađenović.
U poslednje dve decenije ovo je četvrta, i velikim dužnicima, prvi put trajna ponuda da se reše dela kamate. Koliki su ukupni dugovi poreznici će tek saopštiti, ali se zna da je početkom 2013. poreski dug bio 950 milijardi dinara, od čega su dve trećine bile kamate.