Srbija

08.05.2014. 09:25

RTS

Autor: Nova Ekonomija

Građevinska direkcija nudi beskamatne pozajmice za stan

Srbija

08.05.2014. 09:25

Građevinska direkcija Srbije nudi beskamatne pozajmice za kupovinu stana, do 20 odsto vrednosti stana.

Negativne tendencije u građevinarstvu nastavljaju se i ove godine. U prva tri meseca prodato je za trećinu manje stanova nego u istom periodu prošle godine, a gradnja je smanjena za 40 odsto. Proteklih godina najviše je gradila država, kako bi građevinskoj industriji pomogla da opstane.

Građevinska direkcija Srbije, koja ima oko 750 neprodatih stanova, od danas do kraja godine svojim kupcima nudi beskamatne pozajmice za kupovinu stana. 

Kako ove godine nema subvencionisanih stambenih kredita, najveća prepreka za kupovinu stana mnogima je obezbeđivanje obaveznog učešća za komercijalni kredit. 

Kupcima stanova u naseljima „Stepa Stepanović“ i „Braće Jerković“ u Beogradu i „Sunčana strana“ u Novom Sadu, Građevinska direkcija Srbije daje beskamatnu pozajmicu do 20 odsto vrednosti stana. Deo pozajmice kupci prvog stana vraćaju po vraćanju PDV-a, a preostalih 11 odsto na 10 godina, bez kamate. 

„Mi smo faktički prihvatili da poslujemo bez dobiti. Građevinska direkcija Srbije je od svog osnivanja, pre 13 godina, napravila više od milion kvadrata i to jeste naša perspektiva“, kaže za RTS Nebojša Šurlan, direktor Građevinske direkcije Srbije. 

Država je izgradnjom 4.500 stanova u velikoj meri pomogla opstanak građevinske industrije. 

„Danas nema nijednog stimulansa za takve projekte. Međutim, mi ostajemo otvoreni i raspoloženi da zajedno sa Ministarstvom pripremamo određene programe stanogradnje i to je nešto što očekujemo“, kaže Šurlan. 

U poslednjih nekoliko godina više desetina hiljada radnika u građevini ostalo je bez posla, a fabrike građevinskog materijala rade sa trećinom kapaciteta. 

„Potrebe Srbije za novim stanovima jesu godišnje oko 70.000 stanova. Znači, potrebe su velike, ali kupci sa ovakvom finansijskom moći nisu sposobni ni da dižu kredite, niti redovno da ih otplaćuju, niti da kupe ni ove manje stanove“, kaže Goran Rodić iz Građevinsko-industrijske komore Srbije. 

„Problem kod današnjih kupaca stanova jeste to što su oni vrlo zahtevni, što očekuju viši kvalitet i tržišno orijentisane cene, cene koje su shodne ovoj ekonomskoj krizi i situaciji u kojoj se nalazimo“, smatra Dušica Gaković sa Beogradskog sajma nekretnina. 

Trenutno se na najvećem gradilištu na Novom Beogradu gradi 400 stanova. 

„Na građevinsku dozvolu smo čekali oko osam meseci. Na to smo i računali, znajući u kakvoj sredini radimo, pa nas to nije omelo“, kaže Nebojša Vasilić iz firme „Deka Inženjering“. 

Postoji i interesovanje stranih investitora, ali oni već nekoliko godina čekaju da se poboljša administracija i skrati čekanje na dozvole.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Koga da zaposlite? Svi koji mozemo bezimo glavom bez obzira zbog tretmana od strane drzave… Broj ljudi iz Srbije u mojoj firmi konstantno raste.. Za 10-tak dana stize jos jedan…
    Sve najboljesa doskolovanima.
    🙂

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.