Srbija

14.07.2021. 09:39

Beta

Autor: Nova Ekonomija

I poslodavci i sindikati nezadovoljni najavljenim povećanjem minimalca

Poslodavci u industrijskom sektoru nezadovoljni su najavljenim povećanjem minimalne zarade za 2022. godinu na 35.000 dinara i tvrde da će to biti veliki finansijski udar na smanjene prihode tokom pandemije koronavirusa, piše Beta, prenosi eK...

Pixabay

Srbija

14.07.2021. 09:39

Poslodavci u industrijskom sektoru nezadovoljni su najavljenim povećanjem minimalne zarade za 2022. godinu na 35.000 dinara i tvrde da će to biti veliki finansijski udar na smanjene prihode tokom pandemije koronavirusa, piše Beta, prenosi eKapija. Sindikati poručuju da je najava p povećanju minimalne zarade za oko 2.000 dinara mesečno nastavak unižavanja srpskih radnika. 

Predstavnici hotelsko-ugostiteljskih firmi tvrde da će, uprkos drastičnom padu prihoda usled pandemije, zbog nedostataka radne snage morati da povećaju zarade koje su i sada iznad minimalnih, ali da će zbog toga poskupeti usluge.

Poslodavci su nezadovoljni i zbog činjenice da je socijalni dijalog formalnost jer „na kraju bude kako je predsednik Srbije Aleksandar Vučić izračunao“ i smatraju da su pregovori nepotrebni.

Direktor Unije poslodavaca Srbije Srđan Drobnjaković rekao je za Betu da će to povećanje biti veliki trošak i udar na prihode poslodavaca i da će posebno biti pogođene male i srednje firme.

On je rekao da su pregovori sindikata, poslodavaca i države nepotrebni jer je i prošle godine minimalna zarada bila koliko je rekao Vučić.

„Čemu pregovori za visinu minimalne mesečne zarade za sledeću godinu kada je Vučić rekao da će biti 35.000 dinara. Kunemo se u socijalni dijalog, a eto kako izgleda“, rekao je Drobnjaković.

Pregovori o minimalnoj zaradi za 2022. godinu između poslodavaca, sindikata i države trebalo bi da počnu u prvoj polovini avgusta ove godine da bi se do 15. septembra utvrdio konačan iznos. Propisi predviđaju da, ako se ne postigne dogovor, visinu minimalne zarade utvrđuje vlada, što je i učinila prošle godine.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prošle godine unapred je „obračunao“ koliko će biti povećanje i tako se i dogodilo, a to je učinio i ovih dana, najavljujući povećanje za narednu godinu, sa 32.000 na oko 35.000 dinara.

Drobnjaković je rekao da će se poslodavci boriti za povećanje neoporezive osnovice i da tokom pandemije skoro niko nije povećao promet da bi obezbedio novac za veće minimalne zarade u narednoj godini.

„Niko nije povećao promet, odakle da isplatimo veće zarade. To nije samo povećanje minimalca već i svih ostalih plata jer ako se poveća minimalna i ostali radnici traže da se i njima poveća zarada“, rekao je Drobnjaković.

Istakao je da država, ako želi da popravi položaj radnika, treba da ukine porez na celu minimalnu zaradu umesto na deo. On je rekao da poslodavcima ne znači mnogo to što će za 2022. godinu neoporeziva osnovica biti podignuta sa 18.300 dinara na, kako je Vučić rekao, 19.300 dinara.

„Ako ćemo tako da utvrđujemo minimalnu zaradu neka država ukine poreze i doprinose na celu minimalnu zaradu i svi bi bili zadovoljni“,  rekao je Drobnjaković.

Neophodno je, kako je rekao, umesto proporcionalnog poreskog sistema uvesti progresivni, kako bi više bili oporezovani oni koji više i zarađuju.

Predsednik Upravnog odbora Udruženja hotelijera i restoratera Srbije (HORES) Aleksandar Vasilijević rekao je da su plate najvećeg dela radnika u tim firmma iznad minimalne jer su prinuđeni na isplatu takvih zarada, bez obzira na pad prihoda zbog pandemije, zbog nedostataka radne snage.

„I u Evropi su podigli cene usluga zbog poskupljenja radne snage i mi moramo da idemo u tom smeru. Sve je poskupelo od pijace, prevoza, cigareta i nema razloga da prenoćište u hotelu sa doručkom u Srbiji košta 30 evra kada je u Evropi skuplje“, rekao je Vasilijević koji je direktor hotela Hilton u Beogradu.

Sindikat Sloga: Povećanje minimalca za 2.000 dinara unižavanje radnika 

Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ saopštio je danas da najava aktuelene vlasti o povećanju minimalne zarade za oko 2.000 dinara mesečno nastavak unižavanja srpskih radnika u zemlji jeftine radne snage.

„Iako bi minimalnu cenu rada do 15. septembra trebalo da dogovaraju reprezentativni sindikati, Vlada Srbije i Unija poslodavaca, to se neće ni ovoga puta dogoditi, jer će „minimalac“ doneti Vlada Srbije, a po prethodnoj odluci jednog čoveka, Aleksandra Vučića“, navodi se u saopštenju.

„Sloga“ je pozvala čelnike „UGS“ Nezavisnost“ i Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) da „prestanu da izigravaju sindikalne marionete u Socijalno-ekonomskom savetu (SES) i da zarad svojih, pre svega ličnih benefita drže srpske radnike u stanju ropstva, siromaštva i nemaštine“.

Ističe se da će se „u suprotnom, nastaviti sa podmuklim davanjem legitimiteta unižavanju srpskih radnika na najogavniji način i pokazati da su im mesta u raznim upravnim i nadzornim odborima važnija od interesa onih koje bi trebalo da zastupaju, zbog čega će jednoga dana morati da odgovaraju svi oni koji su se okoristili takvim položajima“.

„Dosta je priče i jadikovanja o radniku osuđenom da živi u mentalnoj konfuziji, primoranog isključivo da prodaje sebe pod pretnjom gladi i neimaštine“, navela je „Sloga“.

U saopštenju su dodaje da će taj sindikat pojačati pritiske i napore da se svuda i na svakom mestu delegitimizuje „lažni socijalni dijalog“ i da se o visini cene rada ubuduće isključivo razgovara i pregovara u duhu realnosti potrošačke korpe i uvažavanja potreba sveta rada.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.