Javnost u Srbji još uvek nije dobila odgovore na pitanja o ikoni „Isus Svedržitelj“, koju je predsednik Srbije nedavno darovao ruskom predsedniku, piše list Danas. Relevantne državne institucije i organi već tri nedelje ne odgovaraju na njihova pitanja odakle ikona dolazi i koja je njena prava vrednost.
„Ukoliko bi se radilo o ikoni koja ne predstavlja nacionalno blago, u tom slučaju je ona potpuno neregistrovana. Onda se postavlja pitanje njene autentičnosti i da li se radi o nekom falsifikatu danas sačinjenom. To je vlasništvo države Srbije i ne može da sa tim radi ko šta hoće“, kategoričan je advokat Vladimir Horovic.
On navodi da je za sve slike, pa i za tu ikonu, potrebna posebna dozvola Zavoda za zaštitu spomenika kulture, a zatim saglasnost autora ukoliko je živ ili njegovih naslednika.
Prema navodima Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, jedine državne institucije koja se tim povodom oglasila, dozvola za iznošenje dela iz zemlje nije bila neophodna jer ikona nije zaštićeno kulturno dobro.
„Vi ne možete ni kamenčić iz Viminacijuma da iznesete ili date van zemlje ako nema odluke Vlade o tome. Svuda je zakon isti, postoje i Uneskova pravila“, navodi advokat Marko Nicović, nekadašnji načelnik beogradske policije.
On dodaje da nije moguće da jedna ikona ne bude zaštićena kao kulturna vrednost, jer se u suprotnom radi o kopiji.
„A kopija se ne poklanja nikada, posebno ne kao državnički pokolon. Sigurno neće Putin pokloniti „babušku“ sa pijace. Takav poklon mora da ima neku vrednost“, ocenjuje Nicović.
Danas podseća da odgovori na pitanja nisu stigli ni iz kabineta predsednika ali ni iz nadležnog Ministarstva kulture.
Poreklo ikone, njena vrednost kao i gde je bila do sada i dalje su otvorena pitanja.
Poznavaoci umetničkih dela inače nisu saglasni u vezi sa realnom vrednošću te ikone.
Prema pisanju Danasa, priča o „Isusu Svedržitelju“ najbolje opisuje način kako aktuelna vlast komunicira sa medijima.