Pet najuspešnijih projekata iz Srbije predloženo je za finansiranje u okviru drugog poziva Regionalnog čelendž fonda u ukupnoj vrednosti od oko 2,34 miliona evra za investicije u opremu, infrastrukturu i obuku u institucijama stručnog obrazovanja koje sprovode dualno obrazovanje.
Naredni javni poziv biće objavljen 22. maja i nudi nove mogućnosti finansiranja obrazovnih institucija u Srbiji, koje su partneri sa kompanijama u realizaciji programa stručnog i dualnog obrazovanja na svim nivoima.
Regionalni čelendž fond (RČF) organizovao je ceremoniju dodele bespovratnih sredstava u Srbiji na kojoj su objavljeni rezultati drugog poziva i dodeljena bespovratna sredstva pobedničkim konzorcijumima.
Drugi krug prijavljivanja privukao je 123 izjave o zainteresovanosti iz šest ekonomija Zapadnog Balkana, uključujući 19 iz Srbije. Na osnovu odluke Odbora za selekciju, odabrano je 5 najuspešnijih projekata iz Srbije u kojima učestvuju obrazovne institucije, srednje škole, fakulteti i akademije strukovnih studija u partnerstvu sa kompanijama. Njima će biti dodeljeno čak 2,34 miliona evra za kupovinu opreme i infrastrukturne radove, kao i obuku zaposlenih.
Pet projekata koji su predloženi sa finansiranje su konzorcijumi na čelu sa Akademijom primenjenih tehničkih i vaspitačkih studija (Niš), Mašinskim fakultetom u Nišu, Mašinsko-saobraćajnom školom u Čačku, Fakultetom tehničkih nauka u Kragujevcu i konzorcijum iz Beograda na čelu sa Saobraćajno-tehničkom školom u Zemunu. Među nagrađenim projektima dominira sektor mašinstva i prerade metala.
Regionalni čelendž fond promoviše relevantnost stručnog obrazovanja i obuke na tržištu rada finansiranjem investicija u opremu i infrastrukturu obrazovnih institucija, koje blisko sarađuju sa kompanijama na jačanju stručnog i dualnog obrazovanja i kroz javne pozive.
Ceremonija dodele nagrada održana je u Beogradu, u hotelu Metropol Palace i okupila je zvaničnike Komorskog investicionog foruma Zapadnog Balkana (ZB6 KIF), Privredne komore Srbije, Ambasade Nemačke, Nemačke razvojne banke (KfW), Kancelarije za dualno obrazovanje, Regionalnog čelendž fonda i nagrađenih konzorcijuma iz Srbije, kako bi se obeležio njihov uspeh.
Mihailo Vesović, direktor Centra za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije, izjavio je da će Privredna komora nastaviti da podržava aktivnosti Regionalnog čelendž fonda kao partnera za sprovođenje ovakvih projekata: „Nastavićemo da radimo na promovisanju Fonda sa ciljem da se na naredni, treći javni poziv, prijave novi konzorcijumi i time obezbede savremeni uslovi za sticanje znanja i veština u saradnji obrazovnog sektora i privrede. S obzirom na značaj zelenih veština (green skills), digitalizacije i cirkularne ekonomije na savremene uslove poslovanja, PKS poziva sve poslodavce čiji je fokus na navedenim temama da se u saradnji sa školama prijave na treći javni poziv Fonda“, rekao je on.
Kristijan Šiling, rukovodilac odeljenja za privrednu saradnju Ambasade Nemačke u Beogradu, naglasio je da će obrazovanje mladih u i za region i dalje biti u središtu aktivnosti Nemačke razvojne saradnje. Za zelenu tranziciju uz ekonomsku konkurentnost nam je potrebna visokokvalifikovana radna snaga. Regionalni čelendž fond za stručno obrazovanje i obuku jedan je od vodećih projekata Nemačke u ovoj oblasti. Cilj nemačke vlade je da unapredi zapošljivost učenika i studenata koji pohađaju institucije za stručno obrazovanje i obuku na Zapadnom Balkanu i konkurentnost kompanija. Po njegovim rečima, 16 projekata iz Srbije je dobilo oko 6,5 miliona evra i dodao da je, pored ovih brojki, organizovanje škola i kompanija u konzorcijume za prijavljivanje veoma impresivno i uliva nadu za dalju sinergiju ovih uspostavljenih partnerstava.
Direktorka Kancelarije za dualno obrazovanje i NOKS prof. dr Gabrijela Grujić zahvalila se svim učesnicima i donatorima na projektu, naglasivši da će donacija opreme osavremeniti obrazovanje u Srbiji.
„Ovakvim projektima povezujemo tradicionalno i savremeno obrazovanje, ali je još važnije od mogućnosti za sticanje znanja, da osvestimo mlade da je neophodno da jačaju timski duh. Radeći na novoj opremi, oni će zajedno učiti i sticati nove stručne veštine, ali će deliti i dobru energiju i kreativnost. Verujem da će i mladi sa mlađima podeliti znanja, pozitivne misli, usmerenja i kreativnost. Verujem u tim mladih ljudi i nastaviću još temeljnije da se borim za platformu gde su umreženi savremeno obrazovanje i tradicionalne vrednosti vaspitanja nova energija Srbije“, poručila je direktorka Grujić.
Balša Ćulafić, koordinator projekta u ime Komorskog investicionog foruma Zapadnog Balkana 6, istakao je da će KIF kao partner u sprovođenju podržati realizaciju izabranih zajedničkih projekata institucija stručnog obrazovanja i kompanija i izrazio očekivanje da će za njima uslediti dodatni projekti koje će biti izabrani u budućim pozivima. Zahvalio se svima koji su se odazvali drugom pozivu dodele bespovratnih sredstava u Srbiji i dodao da Komorski investicioni forum predstavlja 350.000 kompanija, uglavnom malih i srednjih preduzeća, i radi na stvaranju novih mogućnosti za jače umrežavanje poslovne zajednice u regionu. ZB6 KIF će podržati sprovođenje ovih projekata i nada se da će za njima uslediti novoizabrani projekti u budućnosti.
Prisutni su pozvali sve obrazovane institucije da se odazovu narednom javnom pozivu, koji će biti objavljen 22. maja i koji nudi nove mogućnosti finansiranja obrazovnih institucija u Srbiji, koje su partneri sa kompanijama u realizaciji programa stručnog i dualnog obrazovanja na svim nivoima.
Regionalni čelendž fond (RČF) predstavlja finansijski mehanizam dizajniran da poveća zapošljivost mladih i podstakne konkurentnost preduzeća šest ekonomija Zapadnog Balkana finansiranjem investicija u odabrane projekte dualnog ili kooperativnog obrazovanja, koji se sprovode kroz partnerstvo između institucija za stručno obrazovanje i kompanija.
Nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) dodelilo je 64,43 miliona evra za RČF, a Vlada Švajcarske, koju predstavlja Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC), sufinansirala je dodatnih 9,7 miliona švajcarskih franaka. Sredstva su poverena Nemačkoj razvojnoj banci (KfW), a projekat implementira Komorski investiocioni forum Zapadnog Balkana 6 (ZB6-KIF), zajednička inicijativa privrednih komora iz regiona. Fondom upravlja konsultantski konzorcijum.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će vrednost prvog dela programa stambenog kreditiranja mladih biti oko 400 miliona evra."To je 5.500 stambenih jedinica. Ako to uspemo da uradimo, produži...
Republički zavod za statistiku objavio je danas analizu podataka visokog obrazovanja za 2023/24 godinu. Prošle godine upisano je 249.768 studenata, na svim nivoima visokoškolskog obrazovanja, što je 1.260 st...
Vlada Srbije usvojila je na danas Uredbu o uslovima, visini, obuhvatu korisnika penzija i dinamici isplate novčanog iznosa kao uvećanja uz penziju, kojom se, kako je saopšteno, omogućava nastavak sprovođenja...
Glavni plan rada Privredne komore Srbije (PKS) za 2025. godinu je njena reorganizacija koja obuhvata profesionalnost u radu, efikasnost zajedničkog rada, bolji protok informacija, viši stepen odgovornosti i ...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok