Hiljade teških povreda na radu beleže se godišnje u Srbiji, ali veliki broj se ni ne prijavljuje inspekciji rada, dok se profesionalne bolesti sistematski ignorišu, pokazuje istraživanje BIRN-a.
Mali broj firmi snosi posledice, a teške povrede radnicima menjaju život iz korena – pored fizičkih tegoba, imaju i ozbiljne psihičke probleme, navodi BIRN.
Zbog toga što država ne priznaje delimični invaliditet i teško dobijaju odštete od poslodavaca neretko im je ugrožena i finansijska egzistencija, pokazuje istraživanje.
Dva meseca pred svadbu, Tijani Olah (27) je mašina za tanjenje kože odsekla nekoliko prstiju na šakama, piše BIRN.
Obuku ni za jednu mašinu u fabrici u Vranju navodi da nikada nije ni prošla. Imala je pet operacija šaka, tri puta je bila hospitalizovana, a još uvek je na bolovanju.
Sve ovo je ostavilo posledice i po njeno mentalno zdravlje – ima košmarne snove, plaši se da pogleda sopstvene ruke, posećuje psihijatra. Od firme je, kaže, dobila korpu cveća.
Tijana je samo jedna od radnica sa kojima su novinari razgovarali.
Prema zvaničnoj statistici Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), prošle godine u Srbiji je 3.661 osoba teško povređena na poslu.
Celo istraživanje pročitajte OVDE.
ASNS: Radnici u Srbiji su obespravljeni