Vesti iz zemlje

11.08.2023. 14:15

Autor: Katarina Pantelić

Izvoz robe u prvih šest meseci 14,6 milijardi evra, kineske kompanije vodeći izvoznici

Srpska i kineska zastava Ilustracija: Paola Felix Meza

Izvoz robe u prvih šest meseci obe godine iznosio je 14,6 milijardi evra, dok je uvoz robe iznosio 18,6 milijardi evra, objavilo je Ministarstvo finansija Srbije u izveštaju pod nazivom „Tekuća makroekonomska kretanja“.

Pokrivenost uvoza izvozom povećana je za 78,4 odsto, u odnosu na 68,1 odsto u prvih šest meseci prošle godine.

Samo u junu 2023. godine, spoljnotrgovinska robna razmena je međugodišnje smanjena za 2,4 odsto i iznosila je 5,6 milijardi evra, usled rasta izvoza od 3,3 odsto i pada uvoza od 6,5 odsto.

Robni izvoz u junu 2023. godine, iznosio je 2,5 milijardi evra, što je povećanje od 3,3 odsto međugodišnje, objavilo je Ministartvo finansija.

U prvih šest meseci 2023. godine, robni izvoz povećan za 9,4 odsto (odnosno 1,2 milijardi evra), pri čemu je izvoz prerađivačke industrije povećan za 9,6 odsto (za 1,1 milijardu evra).

Najveći rast izvoza u okviru prerađivačke industrije zabeležen je u elektronskoj (28,7 odsto), automobilskoj (27,4 odsto) i mašinskoj industriji (39,1 odsto), a pozitivni doprinos zabeležen je i kod metalske (28,9 odsto) i gumarske industrije (9,2 odsto).

U prvih sedam meseci 2023. godine, ukupna vrednost izvoza 15 najvećih izvoznika iznosila je 4,2 milijardi evra.

Najveći izvoznik je Serbia Zijin Mining, a slede Serbia Zijin Copper i HBIS grupa.

Prema evidenciji Uprave carina u periodu od januara do jula ove godine kompanija Serbia Zijin Mining je izvezla robu u vrednosti od 631,2 miliona evra.

Serbia Zijin Bor Copper, izvezla je 427,5 miliona evra, dok je HBIS Group Serbia Iron & Steel izvezla robu u vrednosti od 374,3 miliona evra.

Kompanija Tigar Tyres iz Pirota izvezla je robu u vrednosti od 292,7 miliona evra, dok je fabrika Leoni Wiring Systems Southeast iz Prokuplja izvezla robu u vrednosti od 292,2 miliona evra.

Za njima slede ZF Serbia iz Pančeva, SCM Power, Društvo za trgovinu Robert Bosch, Hnekel Srbija, Yura Corporation, NIS, Hemofarm, Philip Morrris Operations, Gorenje i Minth Automotive Europe.

Pad robnog uvoza u junu uvoza za prvih šest meseci

Vrednost robnog uvoza u junu iznosila je 3,1 milijardu evra, što je pad od 6,5 odsto međugodišnje, objavilo je Ministarstvo finansija u izveštaju.

Padu uvoza izraženo u evrima u značajnoj meri je doprinela visoka baza u prethodnoj godini, kao i pad cena energenata na svetskom tržištu.

Ovakvom stanju, najviše je doprineo pad uvoza reprodukcionih dobara, gde je zabeležen pad od 13,4 odsto, što je smanjenje od 261,2 miliona evra.

Na pad uvozne aktivnosti u junu takođe se odrazio i niži uvoz opreme i uvoz potrošne robe gde je zabeležen pad od 0,8 odsto.

Kada su u pitanju prvih šest meseci, pad robnog uvoza je iznosio pet odsto i zabeležen je u 14 od 23 oblasti prerađivačke industrije.

Tome je najviše doprineo pad uvoza repromaterijala od 11 odsto međugodišnje uz istovremeni pad uvoza opreme od 11,4 odsto međugodišnje.

Najznačajniji spoljnotrgovinski partneri Srbije Nemačka i Kina

Najznačajniji spoljnotrgovinski partneriSrbije za prvih šest meseci ove godine su Nemalka, Kina i Italija.

Spoljna trgovina sa Nemačkom u prvih šest meseci iznosila je oko 2.2 milijarde evra. Najviše je sa Nemačkom trgovano rotacionim i električnim mašinama i opremom za distribuciju struje.

Spoljnotrgovinska razmena sa Kinom od januara do juna, iznosila je 516,1 milion evra, od čega se najviše trgovalo rudom bakra i koncentrata (blizu 80 odsto) i bakrom (12,7 odsto).

Spoljnotrgovinska razmena sa Italijom iznosila je 934 miliona evra, dok je sa Rusijom iznosila 614,3 miliona evra.

Trgovina automobilima u EU: Najviše se izvozi u SAD, najviše uvozi iz Kine

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.