Srbija

11.11.2016. 10:11

N1

Autor: Nova Ekonomija

Janković: Vlada zaboravila na sporazum koji smo potpisali

Srbija

11.11.2016. 10:11

Jasna Janković iz Unije sindikata prosvetnih radnika kaže da i sa najavljenim povećanjem, prosvetari ne mogu da dostignu republički prosek. Ona podseća da su sa Vladom potpisali sporazum prošle godine, ali da je on zaboravljen.

Ova školska godina počela je bez štrajka prosvetnih radnika. Međutim, za samo mesec i po kasnije, za 17. novembar, zakazan je novi protest. Ovo je, kako tvrde u Uniji sindikata prosvetnih radnika, štrajk upozorenja, a zahtev je – povećanje plate od 12 odsto, umesto sedam koliko je ponudila država. 

Govoreći o tome zašto prosvetari nisu počeli sa štrajkom na početku školske godine, navela je da je u to vreme tek došla nova vlada i da su njoj dali 100 dana da vide šta će sa prosvetom uraditi.

Dodala je da štrajk upozorenja podrazumeva skraćenje časova na 30 minuta u onim školama gde postoji članstvo Unije sindikata prosvetnih radnika. Unija sindikata ima članove u 736 škola, osnovnih, srednjih, i preddškolski ustanova, navela je.

Jankovićeva je podsetila da su predstavnici prosvete 24. aprila 2015. potpisali sa Vladom sporazum. Borili smo se pet meseci za platne razrede, koji omogućavaju princip pravednosti, navela je i dodala: 

„I godinu dana nakon potpisivanja, ispada da je sporazum zaboravljen“.

Podsetimo, potpisano je da se počne sa primenom Zakona o platnim razredima, da se izvrši isplata svetosavskih i novogodišnjih nagrada, kao i poboljšanje materijalnog položaja, za koji prosvetari kažu da je i dalje loš.

Sporazum su potpisali Verbić i Kori Udovički, tada aktuelni ministri, ali ga je prihvatila Vlada Srbije, naglašava Jasna Janković.

U resornom ministarstvu su bez komentara za najavljeni štrajk. Kažu da će se baviti rešavanjem tehnoloških viškova, kojih ima 2673.

Udomljavanje tehnoloških viškova je došlo do jedne granice gde se više ne može, direktori koji su bahati su pokazali da ne slušaju nikog, rekla je.

Ona je to ilustrovala primerom da na primer jedan učitelj u Beogradu, koji je 100 odsto tehnološki višak, prima svoju platu poslednju i sedi kod kuće, a s druge strane ima 270 mesta za učitelje u Beogradu. „Kako biste to nazvali nego bahatost? Taj jedan učitelj može da dođe na jedno od 270 mesta, ali on na to mesto ne dolazi…“

Najavu ministarstva da će ispitati da li je bilo zloupotreba je pozdravila, i dodala da nije dovoljno samo ispitati već treba i kazniti.

Ona napominje da je prosečna plata u prosveti 39.800, a republički prosek preko 45.000 dinara. 

„Mi čak i sa povećanjem od 7 odsto ne možemo čak ni taj prosek da stignemo, a kamoli da pređemo što bi bilo logično jer imamo veliki broj visokoobrazovanih“, dodala je.

Želimo da nas pre 17. novembra neko pozove da razgovaramo, da iznesemo konkretne predloge što se tiče tehnoloških viškova, navela je.

Ocenila je da se ministar odmah uhvatio u koštac s time: 

„Ali on nije adresa za novac, jer ne drži novčanik“.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.