Srbija

08.06.2017. 20:30

N1

Autor: Nova Ekonomija

Johanes Han podržao ideju o stvaranju ekonomskog tržišta Zapadnog Balkana

Srbija

08.06.2017. 20:30

Može li Balkan dobiti regionalnu ekonomsku zonu – pitanje je koje je ponovo otvoreno na sastanku Evropskog komesara za proširenje Johanesa Hana i predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Takvu ideju Han je nazvao sjajnom, dok Vučić apeluje na komšije da odagnaju sumnju.

Dvojica zvaničnika su razgovarala i o daljem evropskom putu Srbije i odnosima Beograda i Prištine, gde je došlo do neslaganja.

Nisam tu samo da kritikujem – poručio je evropski komesar Johanes Han i podržao Vučićevu ideju o stvaranju ekonomskog tržišta Zapadnog Balkana. To bi, tvrdi, učinilo region politički i ekonomski jačim, ali i atraktivnijim za strane investiticije.

„Ukoliko bilo ko veruje ili tvrdi da će to region udaljiti od evropske perspektive – greši. Upravo je suprotno. Reč je o pripremi regiona za buduće pristupanje Uniji i njenom jedinstvenom tržištu“, izjavio je Han.

„Onda bismo imali jedinstvenu ekonomsku zonu, smanjenje troškova pri prelazu robe sa jedne na drugu teritoriju, kapitala, ljudi, mnogo brži i bolji saobraćaj, transport“, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Han je u Beograd doneo i vest o otvaranju dva nova poglavlja do kraja juna, da bi na dnevni red došlo i poglavlje 35 o dijalogu Beograda i Prištine. Kako tumače najave kosovskih političara da ZSO neće biti formirana, dvojica zvaničnika nisu se složila.

„Sada je vreme predizborne kampanje i ne želim to da komentarišem…Razuman i odgovoran političar mora da razume potrebe građana, a to su mir i stabilnost i da da doprinos postizanju ciljeva“, rekao je Han.

„Ono što nas zabrinjava je činjenica da najteže moguće izjave, izjave koje predstavljaju čak i direktne pretnje opstanku jednog naroda, srpskog naroda, prolaze nekažnjeno..Neću da dolivam ulje na vatru, to su teške izjave i mene one brinu i ne mislim da je u pitanju kampanja“, izjavio je Vučić.

Na sastanku u „Vili Mir“ govorilo se i o potrebi unutrašnjeg dijaloga u Srbiji o ustavnim promenama i odnosu prema Kosovu bez mitskog pristupa i lakog odricanja.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.