Srbija

21.11.2014. 01:05

Agencije

Autor: Nova Ekonomija

Južni tok važan za celu centralnu Evropu

Srbija

21.11.2014. 01:05

Gasovod Južni tok predstavlja rešenje za bezbedno snabdevanje gasom celog regiona, ali i centralne Evrope, poručio mađarski ministar Peter Sijarto.
U Beogradu je održana sednica Zajedničke komisije za ekonomsku saradnju Srbije i Mađarske, posle koje je mađarski ministar inostranih poslova i trgovine Peter Sijarto ocenio da će izgradnja gasovoda Južni tok značajno doprineti stabilnosti celog regiona u snabdevanju energentima.
„Gasovod Južni tok predstavlja rešenje za bezbedno snabdevanja gasom celog regiona, ali i centralne Evrope“, poručio je Sijarto. 
Prema njegovim rečima, osim izgradnje gasovoda koji treba da prođe i kroz Srbiju i Mađarsku, dve zemlje bi trebalo da inteziviraju saradnju i sa Kinom zbog izgradnje brze pruge Beograd-Budimpešta, kako bi taj projekat bio završen do 2017. 
„Izgradnjom pruge postignućemo da kineska roba lakše i brže iz luka u Grčkoj, preko Beograda i Budimpešte stigne dalje u Evropu“, rekao je on. 
Sijarto je najavio da će zbog rekordno visoke robne razmene dve zemlje, Mađarska trgovačka agencija otvoriti svoju kancelariju sledeće godine u Beogradu. 
„Odnosi dve zemlje nikada nisu bili toliko dobri kao sada, naša saradnja prevazilazi bilateralne odnose i postaje regionalna“, kazao je mađarski ministar. 
Ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević Bošković izjavila je da je prošle godine robna razmena dve zemlje iznosila 1,4 milijarde evra i da očekuje da će se ona dalje rasti. 
Prema njenim rečima, na sednici se razgovaralo o saradnji u oblasti poljoprivrede, vodoprivrede, zaštite životne sredine, ruralnom razvoju, energetici, o značaju povezivanja malih i srednjih predzeća, kao i o otvaranju novih graničnih prelaza. 
„Novi granični prelazi su važni zbog kretanja robe, ali i ljudi, kapitala, novca i obe strane treba u skladu sa svojim mogućnostima da podrže ovu inicijativu“, rekla je ministarka. 
U Beogradu je održana sedma sednica Zajedničke komisije za ekonomsku saradnju Srbije i Mađarske, a sledeće će se održati naredne godine u Budimpešti.
Ministarka Bogosavljević Bošković i ministar Sijatro, kao kopredsednici Zajedničke komisije ze ekonomsku saradnju, potpisali su u „Palati Srbija“ protokol o daljim pravcima saradnje dve zemlje. 
Dogovorena je saradnja u oblasti malih i srednjih preduzeća, infrastrukture i energretike, regionalnih i prekograničnih projekta, poljoprivrede, turizma, informatike i medicine. 
Ministarka poljoprivrede je istakla da su obe strane izrazile spremnost da nastave trilateralne konsultacije sa Kinom o izgradnji pruge Beograd-Budimpešta, i da grade nove nove granične prelaze, što će obe strane podržati u skladu sa svojim finansijskim mogućnostima. 
Ona je navela da su ti prelazi važni, kako zbog prometa robe, tako i zbog prometa ljudi, kapitala i novca. U oblasti poljoprivrede dve zemlje će sarađivati u oblasti regionalnog ruralnog razvoja, veterinarstva, bezbednosti hrane, vodoprivrede i zaštite životne sredine. 
Saradnja u oblasti medicine će podrazumevati mađarska ulaganja u medicinske ustanove i banje Srbije, navela je Bošković. 
Sijatro je izrazio očekivanje da će ovogodišnja robna razmena premašiti prošlogodišnji rekord. 
On je najavio da će Mađarska trgovinska agencija naredne godine otvoriti predstavništvo u Beogradu, a početkom godine to će učiniti i mađarska Eksim banka, koja će davati kredite za zajedničke projekte srpskih i mađarskih firmi.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Mislim da ne govori istinu inspektor. Kupila sam turski paradajz na pijaci i on se sledećeg dana bukvalno raspao kao kaša. To je isti turski paradajz, pa da li ste ga kupili na pijaci ili u marktu.
    Mi kada izvozimo prođe strogu kontrolu i varaćaju nam ako nije dobro, a mi nažalost jedemo sve, jer kod nas to prođe.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.