Izbori ne bi olakšali naš položaj u zaduživanju ni povoljno uticali na kamatne stope, ali ne bi naneli ni veliku štetu, kaže profesor na FEFA Mihailo Crnobrnja.
Srbija „nema baš zgodan pristup“ svetskom finansijskom tržištu, jer se tu uvek uračunava i faktor rizika – političkog i poslovnog, rekao je on profesor Fakultetu za ekonomiju, finansije i administraciju za Jutarnji program RTS-a i dodao da rast turbulencija u zemlji, pre svega štrajkovi i blokade, stvaraju „percepciju o nesolidnoj političkoj situaciji“.
Na pitanje kako da nađemo povoljan način da se zadužimo za pet milijardi evra, koliko će Srbiji, prema procenama Fiskalnog saveta, biti potrebno u 2014. za pokriće minusa u državnoj kasi i pokriće dospelih obaveza, Crnobrnja je odgovorio da misli da šanse za to „nisu prevelike“.
Komentarišući najave da bi Srbija mogla da dobije tri milijarde evra od Ujedinjenih Arapskih Emirata, on je rekao da je to za njega „pomalo misterija“.
„Poznato je da su Arapi dobri trgovci, da vole da se cenjkaju, nisu spremni da tek tako daju pare po bratskoj osnovi“, podsetio je Crnobrnja, koji je istakao da bi se, „ako se desi da od Emirata dobijemo tri milijarde evra pod povoljnijim uslovima nego na svetskom finansijskom tržištu“, on odmah zapitao „gde smo mi to platili“.
„Ako ne platimo na mostu platićemo na ćupriji, negde će na neki način oni tražiti da se to prebije, kompenzuje“, rekao je profesor FEFA.
On je dodao da početak pregovora sa Briselom „sasvim sigurno“ može da olakša pristup povoljnim kreditima, „pogotovo ako krene dobro, a ne sa štucanjem, zapinjanjem“.
Kao drugi bitan momenat prof. Crnobrnja je pomenuo popravljanje unutrašnjih prilika – ne privrednih performansi u smislu rasta, nego popravljanje privrednog sistema, da bi poslovanje u Srbiji postalo atraktivnije za domaće i inostrane investitore, što bi to finasijerima ulilo poverenje.
dusanstevanovic95@yahoo.com