Srbija

30.05.2014. 17:00

Ekapija

Autor: Nova Ekonomija

Kako će država prodati neprodate stanove?

Srbija

30.05.2014. 17:00

Država još nije rasprodala svoje stanove u Beogradu i Novom Sadu, a najavljuje izgradnju novih. Kako bi došli do kupaca, mame ih raznim olakšicama.
„Građevinska direkcija Srbije“ (GDS) uzela je na sebe ulogu banke i deli pozajmice u nadi da će tako prodati veliki broj praznih stanova, piše portal.
Ostaje da se vidi kako će dalje ići prodaja tih kvadrata po ceni od 1.290 EUR, ako se najavljuje da će novi vredeti – 380 EUR.
Ovog puta, država neće biti glavni investitor, već podrška velikoj arapskoj građevinskoj kompaniji „Arabtec“. Za realizaciju tog projekta biće zadužen poseban tim. Naime, najava premijera Aleksandra Vučića da će država stati iza izgradnje čak 100.000 stanova, čiji bi kvadrat stajao 380 evra, mogla bi da se ostvari već sledeće godine. 
Prema pisanju današnjeg „Blica“, pregovori sa kompanijom „Arabtec“ bi trebalo da budu završeni ove jeseni, kako bi gradnja krenula početkom, a prvi stanari dobili ključeve krajem 2015. godine. Kako navodi „Blic“, država će uz građevinare i investitore biti garant gradnje ovih kvadrata. 
Izgradnja jeftinih stanova bi krenula prvo u Beogradu, Novom Sadu i Nišu. 
Međutim, čeka se usvajanje uredbe o uslovima pod kojima će se graditi jeftini stanovi, a pre toga bi na snagu trebalo da stupe izmene i dopune Zakona o planiranju i izgradnji, koje predviđaju ukidanje lokacijskih dozvola i upravnih postupaka.

Ko će kupovati stanove?

Nedeljko Malinović, vlasnik agencije za promet nekretnina „Legat“, smatra da najavljena gradnja neće uticati na sadašnje stanje u stanogradnji, jer će se jeftini stanovi graditi po obodima Beograda. Kao primer navodi Mladenovac, Sopot i Obrenovac, gde je i sad cena oko 400 evra. 
Država bi pre svega trebalo da obezbedi lokacije i pripremi svu infrastrukturu i da se sve to uklopi u cenu kvadrata, dodaje sagovornik eKapije. Sa druge strane, on kaže da je mnogo važnije pitanje da li je država ispitala ko uopšte želi da kupi te stanove? 
„Videli smo problem u beogradskom naselju „Stepa Stepanović“, u kome ima mnogo neprodatih stanova. Mislim da je razlog to što nije urađena analiza – ko je zainteresovan da kupi nekretninu na toj lokaciji i po toj ceni?“ 
Ipak, Malinović smatra da je izgradnja jeftinih stanova dobar posao, sve i da te nekretnine ostanu prazne, odnosno – neprodate. Na taj način bi se pokrenula građevinska industrija, stotinu različitih delatnosti, koje bi na osnovu materijala i radova vratile veliki novac kroz PDV i ostale poreze.

Lokacija ipak presudna

Ervin Pašanović, direktor firme „Adventis Real Estate Management“, smatra da će od lokacije zavisiti i interesovanje kupaca. Kako još nije precizirano na kojim lokacijama će se graditi, Pašanović preporučuje bivša vojna imanja na Dedinju, Topčideru i u Rakovici, kao i mnogobrojne kasarne u celoj Srbiji. Takođe, sugeriše da postoje slobodne lokacije u Novom Beogradu, na Bežanijskoj kosi i u Rakovičkoj šumi. 
„Samo u tom slučaju će biti zainteresovanih“, kaže Pašanović. 
Međutim, kako objašnjava, tada će se javiti drugi problemi. Ako bude ostala ta cena, to će uticati na smanjenje prosečne cene kvadrata u Beogradu i samim tim na privatne investitore. Sa druge strane, uticaće i na adekvatnost kapitala banaka, tačnije na smanjenje vrednosti imovine i objekata koji su pod hipotekom. Zato Pašanović smatra da je cena od 380 evra za kvadrat nerealna i da bi država trebalo da osnuje fond, koji će dotirati razliku do realne cene na tržištu.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.