Uprkos preporuci guvernerke NBS Jorgovanke Tabaković da smanje kamate, dozvoljeni minus po tekućem računu građana Srbije najskuplji je u Evropi.
Iako se kamata kreće čak i do 45 odsto, to je za većinu građana nužda, smatra guvernerka Tabaković, koja je pre nekoliko nedelja bankama poručila da bi dozvoljeni minus trebalo da bude jeftiniji.
„Za Narodnu banku je neprihvatljivo da banke preko visokih kamata pokušavaju da nadoknade druge gubitke uzrokovane nenaplativim kreditima, odnosno lošim procenama i rizičnim plasmanima“, navela je guvernerka.
Iako je kamata na dozvoljeni minus i do 45 odsto godišnje, broj onih građana Srbije koji kasne s otplatom duga trenutno iznosi oko 300.000.
Mada je od guvernerkine preporuke prošlo nekoliko nedelja, banke nisu reagovale. Za znatnije smanjenje kamata potrebno je, tvrde bankari, da pre svega inflacija duže vreme bude niska i stabilna i da se smanji broj nenaplativih kredita. Oni tvrde da je referentna kamatna stopa NBS-a još uvek prilično visoka – 9,5 posto.
Tek kada referentna stopa padne na pet-šest posto, i snižavanje stope na dinarske pozajmice će biti znatno realnija opcija.
Protiv padanja kamata za zajmove u domaćoj valuti je i činjenica da banke imaju velike rezervacije po osnovu nenapaltivih kredita. Osim toga, tražnja za bankarskim proizvodima je mala, odnosno nema dobrih klijenata kojima banke mogu odobriti zajmove a da budu gotovo sigurne da će oni biti redovno servisirani, tvrdili su i tvrde bankari.
Dobro je da je sneg ako padne kisa i kolovoz poledi onda smo tek u problemu.