EU prvi put je objavila listu međunarodnih poreskih rajeva, u okviru borbe protiv multinacionalnih kompanija koje nastoje da izbegnu plaćanje poreza u Evropi.
Na „crnoj listi“ EU su Andora, Lihtenštajn, Gernzi, Monako, Mauricijus, Liberija, Sejšeli, Brunej, Hongkong, Maldivi, Kukova ostrva, Nauru, Nijue, Maršalska ostrva, Vanuatu, Angvila, Antigva i Barbuda, Bahami, Barbados, Belize, Bermudi, Britanska Devičanska ostrva, Kajmanska ostrva, Grenada, Montserat, Panama, Sveti Vinsent i Grenadini, Sveti Kits i Nevis, Turks i Kajkos, Američka Devičanska ostrva.
Na ovoj listi Evropske komisije nalazi se ukupno 30 „rajskih“ teritorija, a čak 18 od njih povezano je sa srpskim firmama.
Podaci Agencije za privredne registre, naime, pokazuju da ukupno 333 preduzeća imaju osnivače iz ovih ofšor zona, dok dve čak imaju direktore iz poreskih rajeva – Mauricijusa i Lihtenštajna.
Najviše osnivača srpskih preduzeća utočište je potražilo na Britanskim Devičanskim ostrvima – vlasnici ukupno 147 ovdašnjih kompanija su firme upravo iz ovog poreskog raja.
Tako je kompanija „Maestro venture holdings limitid“ sa Britanskih Devičanskih ostrva vlasnik beogradskog preduzeća za spoljnu i unutrašnju trgovinu Maestro jewellery, specijalizovanu za prodaju dijamanata, dijamantskog nakita i ekskluzivnih satova.
Pretragom Registra privrednih društava među domaćim firmama koje imaju vlasnike sa ovih „rajskih ostrva“ dolazi se i do hotela „Mažestik“ (vlasnik je „Studio saund hotel limitid“), ali i preduzeća „Agrooprema“ (vlasnik „Ajusco finance corporation“) i proizvođača mineralne vode „Minakva“ (vlasnik je Global water investment group)…
Drugi po zastupljenosti po poreklu vlasnika srpskih firmi je Lihtenštajn, odakle nam dolazi 40 osnivača, pa potom Panama sa 35, Belize sa 22, Sejšelska ostrva sa 19, Bahami sa 12, Maršalska ostrva sa 11 i Sent Vinsent i Grenadini sa 10 osnivača firmi. Iz ostalih država dolazi tek nekoliko osnivača.
Po četiri firme imaju vlasnike iz Andore i Kajmanskih ostrva, po tri sa Bruneja i Gernzija, devet iz Hongkonga, šest iz Liberije, pet iz Sent Kits-Nevisa.
Svi osnivači su, praktično, firme iz ovih poreskih rajeva, osim tri izuzetka, kada je reč o fizičkim licima – državljanima dalekih destinacija. Tako po jedno preduzeće ima osnivače državljane Mauricijusa, Monaka i Paname.
Evropa, inače, bije bitku protiv utajivača poreza i sprovodi reforme koje za cilj imaju da se stane na kraj povlašćenim poreskim ugovorima. Evropski komesar za ekonomska pitanja Pjer Moskovisi je, obelodanjujući crnu listu 30 svetskih destinacija istakao da je reč o državama koje „nisu voljne za saradnju“ i koje obuhvataju one države ili teritorije koje se već nalaze na crnoj listi minimum deset od 28 članica evrozone.
Prema njegovima rečima, objavljivanje „crne liste“ je ključni korak, jer će vanevropske entitete koji nisu voljni na saradnju primorati na usvajanje međunarodnih standarda.
Dodatne i nepredviđene radove treba da plati onaj ko ih nije predvideo a ne gradjani i stanovnici Bgd. tj. Srbije. – Podrazumeva se i vraćanje trga u prvobitno stanje, za iste novce, od istog idejnog tvorca prazne, besmislene površine… ( tokom leta, očekujemo veliki bazen na naduvavanje, sa vodom umesto klizališta) !!!