Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula je postupak ispitivanja povrede konkurencije protiv kompanija „JAPI COM“, „SINGI INŽENJERING“, „SOLVIT NETWORKS“ i „EVIDEN“, koje su ditributeri softvera kompanije Kaspersky. Sumnja se da su ove kompanije direktno ili indirektno razmenjivale informacije o tome ko od njih će podneti ponudu u postupcima javnih nabavki, pa je tako uvek samo jedna od ovih kompanija podnosila ponudu na tenderima vezanim za Kaspersky rešenja.
Komisija za zaštitu konkurencije je uvtrdila da, pored pomenutih kompanija, partnerski odnos sa Kaspersky ima još desetak domaćih kompanija, ali da se ove četiri pojavljuju na tenderima pojedinačno i dobijaju poslove.
„Iz navedenog je osnovano pretpostavljeno da između pomenutih učenika na tržištu postoji koordinacija koja je imala za cilj ili posledicu podelu naručilaca (kupaca) na teritoriji Republike Srbije“, navela je Komisija.
Dodala je da će u ispitnom postupku preduzeti sve potrebne dokazne radnje kako bi se pravilno utvrdilo činjenično stanje, ispita postojanje povrede konkurencije a po okončanju postupka doneti konačnu odluku.
„Od pregledanih postupaka javnih nabavki, kao primer izdvojeni su i prikazani postupci u kojima je uočen pomenuti obrazac ponašanja da se javlja samo po jedan ponuđač koji nudi rešenja za antivirusnu zaštitu kompanije Kaspersky i čija je ponuđena cena skoro jednaka procenjenoj vrednosti (i u situaciji kada naručioci ne zaključuju okvirne sporazume), pri čemu se isti ponuđači uglavnom javljaju kod istih naručilaca“, navela je Komisija.
Inače, Kaspersky je kompanija koja razvija i prodaje širok spektar proizvoda i rešenja za sajber bezbednost.
Proizvodi ove kompanije obezbeđuju osnovnu zaštitu od lozinki, šifrovanje podataka i sigurno skladištenje datoteka, zaštitu identiteta i kontrolu bezbednosti, zaštitu privatnosti i bezbedno pregledanje interneta, zaštitu krajnjih tačaka, servera i mobilnih uređaja kao i specijalizovana rešenja za zaštitu industrijskih sistema i mreža.
Prosvetari najavili „beli štrajk“: Svi đaci biće odlikaši ako država ne ispuni njihove zahteve
To se radi sa softverom vec 20 godina.. Dogovore se ko ce sta da dobije i tako rade tendere, uvek svi dobri.
Već 10 godina Bogovi kažu šta je firmama potrebno, pa se raspodeli, pa te firme rade tender na koji se one same jave.
ŽIVELA SRBIJA!