Ministar Lazar Krstić izjavio je da je zbog poplava zapostavljeno donošenje ekonomskih mera, kao i da veruje da će do septembra biti usvojen rebalans budžeta.
On je naveo da će rebalans biti usvojen kada se završi procena štete od poplava i procena efekta poplava na budžet, odnosno krajem avgusta ili sredinom septembra.
Krstić je govoreći drugog dana 14. Ekonomskog samita naglasio da njegovo ministarstvo oko procene štete razgovara sa svetskom bankom i EU, a oko procene efekata poplava na budžet sa MMF.
Ministar je dodao da očekuje da će na jesen biti potpisan trogodišnji stend baj aranžman sa MMF. Krstić je rekao da uprkos kašnjenju zbog poplava, ciljevi ostaju isti.
Član Fiskalnog saveta Vladimir Vučković izjavio je ranije danas u Kažiprstu B92 da ne vidi direktnu vezu između rebalansa budžeta i efekata poplava, kao i da poplave ne bi trebalo koristiti kao opravdanje ili odlaganje, već kao podstrek za brže donošenje neophodnih mera.
Krstić je na Samitu rekao da se preliminarne procene ministarstva finansija, vezano za privredni rast, kreću od minus 0,5 do nula odsto, ali je precizirao da se čeka i da proradi Tamnava B i da se sumiraju posledice poplava vezane za EPS.
„Obično je Srbija na jesen izvozila struju, a sad smo u situaciji da je uvozimo što utiče na BDP. Ako površinski kop Tamnava B ne bude osposobljen do grejne sezone u kombinaciji sa gasnom krizom to će voditi daljem uvozu struje i većem uticaju na BDP“, rekao je ministar finansija.
Krstić je podvukao da se šteta u elektroenergetskoj infrastrukturi može porediti sa štetom u ostaloj infrastukturi – poljoprivredi i domaćinstvima i dodao da će podaci o konačnoj proceni štete biti dostupni 9. jula.
On je naglasio da je za bilo kakvi privredni rast u budućnosti preduslov fiskalna konsolidacija i privatizacija.
„Moraju da se privatizuju i preduzeća u restrukturiranju kako bi se završila agonija radnika i privrede nakon 15. godina“, rekao je Krstić i dodao da ona preduzeća koja prežive treba da nađu partnere i da usavrše menadžment kako bi imali najviše koristi.
On je najavio i oštru borbu protiv sive ekonomije, a kako je rekao najviše rezervi postoji vezano za akcizne proizvode i izdavanje fiskalnih računa.
Prema njegovim rečima, u tom procesu neće biti zatvaranja firmi koje naprave tehničku grešku ili pogrešno izračunaju stavke vezane za porez.
„Ponašaćemo se razumno i nećemo ni da blokiramo račun firmi ako neko kasni sa uplatom poreza jedan dan. Međutim ako neke kategorije, poput advokata, imaju niže poreske osnovice u odnosu na kamenoresce to moramo da promenimo, kako bismo imali obraza da kažemo da nemaju povlastice oni koji imaju veću političku moć“, rekao je ministar.
Krstić je podvukao da je od apsolutne važnosti da se uvedu platni razredi kako bismo imali pravičnosti u isplati plata, kao i da do jeseni najkasnije investitorima ponudimo predvidiv okvir.
„Investitorima nije bitno da dobiju 5.000 ili 7.000 evra subvencija po radnom, koliko im je bitno da imaju predvidivo poslovno okruženje“, rekao je Krstić i dodao da je od suštinskog značaja i reforma u poljoprivredi gde je potreban kooordinisani pristup.
E sad drzava na redu, Ima li gradjevinske mafije na Zlatiboru ili nema i KO je sef Klana. Tamsan im dolaze samo da ih usmere na Ustanicku