Ekonomista i savetnik ministra za evropske integracije Vladimir Krulj izjavio je da evrozona, koju je zahvatila kriza, mora da reši svoj problem.
Prema njegovim rečima, u protivnom bi ceo svet mogao imati veliki problem kada je u pitanju ekonomija.
Krulj je rekao da su Grčkoj, koja je u dugovima, neophodna finansijska sredstva kako bi izbegla bankrot i da postoji „talasanje“ danas u Evropi među ekonomistima i političarima o tome da li su mere štednje dale prave rezultate u prethodne dve godine.
On je u Jutarnjem programu RTS-a kazao da su u Grčkoj javne finansije bolje nego što su bile, ali da nije obezbeđen rast i da je velika nezaposlenost u Grčkoj i Španiji, pogotovu mladih, koja je premašila 25 odsto.
Krulj je ukazao na važnost pitanja šta će se dešavati kasnije sa evropskim budžetom i da je eurozona najbitniji „lepak“ koji u ovom trenutku spaja Evropsku uniju.
Govoreći o situaciji u Srbiji, Krulj je podsetio da su zemlju prošle godine zadesile poplave, da je proizvodnja električne energije uslovljena kopanjem uglja u „Kolubari“ i da zbog te situacije, ni poljoprivreda lane nije dala očekivani rezultat.
Krulj je rekao da će javna preduzeća ući u proces korporativnog upravljanja i dati bolji poslovni rezultat nego do sada.
On je najavio da bi infrastrukturne investicije trebalo da „povuku rast“, odnosno dogovor o pruzi Beograd – Budimpešta, izgradnja na koridorima 10 i 11 i „B bloka“ termoelektrane „Kostolac“.
„Javni sektor mora da bude konkurentan na tržištu“, naglasio je Krulj.
Krulj je, govoreći o sivoj ekonomiji, rekao da država može više novca da prikupi u budžet, kada je u pitanju trgovina duvanom i povećanje akciza kada je reč o bezalkoholnim i gaziranim pićima.
A ne, nema zimnice. Plasticne paprike i plasticni paradajz u banana državi. Nije vreme a ni dobra kombinacija!