Srbija

26.01.2015. 10:23

Novosti

Autor: Nova Ekonomija

Kupac Telekoma dobija i šest zavisnih kompanija

Srbija

26.01.2015. 10:23

Kupac srpskog teleoperatera postaće i većinski vlasnik šest zavisnih firmi. Među preduzećima i Telekom Srpske u Banjaluci i crnogorski Mtel.
Na svetskom tržištu akutelno je ukrupnjavanje vlasništva među telekomunikacionim kompanijama.
Manjinski akcionari „Portugalija telekoma SFPS“ odobrili su prodaju svojih akcija francuskom „Altisu“ za 7,4 milijarde evra, dok hongkonški konglomerat „Hačinson Vampoa“ pregovara sa španskom „Telefonikom“ o kupovini ogranka „O2“ u Velikoj Britaniji za, nagađa se, čak 13,5 milijardi evra.
Da li ova promena vlasništva nad teleoperatorima u zapadnoj Evropi može da se odrazi i na predstojeću privatizaciju domaćeg „Telekoma Srbija“, tek treba da se vidi. 
Pitanje je, naime, da li je nekom stranom teleoperatoru stalo da, kao „novi igrač“, osvoji ovdašnje tržište, što bi, kako poznavaoci tržišta tvrde, moglo znatno da uveća cenu domaćoj kompaniji, ili je reč o uveliko prisutnom operatoru koji želi da proširi svoje poslovanje u regionu. 
Već uveliko se, za najozbiljnijeg kupca domaćeg „Telekoma“ pominje nemački „Dojče telekom“. On je već prisutan u našem komšiluku: Hrvatskoj, Mađarskoj i Crnoj Gori, pa bi ovaj „pazar“ za njega predstavljalo širenje na poznatoj teritoriji. 
„Činjenica je da bi „Telekom Srbija“ mogao da računa na veću prodajnu cenu ukoliko ga kupi kompanija koja tek ulazi na ovdašnje tržište. U svakom slučaju, važno je da srpski teleoperator dobije novog vlasnika koji bi ulagao u dalji razvoj kompanije, jer bi profit mogao da se reinvestira, a „Telekom“ bi zadržao korak sa konkurencijom“, ocenjuju stručnjaci iz oblasti telekomunikacija. 
Novi vlasnik srpskog operatora, će, ulaskom na srpsko, praktično kročiti i na tržište Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Jer, „Telekom Srbije“ u većinskom vlasništvu ima i „Telekom Srpske“ sa sedištem u Banjaluci (65 odsto vlasništva) i crnogorski „Mtel“ u Podgorici (83 odsto vlasništva). 
Novi gazda će, praktično, postati vlasnik još šest zavisnih preduzeća. Osim ova dva, na spisku su još i beogradski „Telus“, firma u 100-procentnom vlasništvu „Telekoma“, koja se bavi pružanjem usluga fizičkog obezbeđenja, održavanja higijene i objekata; zatim „Fibernet“ iz Podgorice (100 odsto vlasništva), „TS net“ sa sedištem u Holandiji (100 odsto) i „HD vin“ iz Beograda (51 odsto udela), koji je registrovan za delatnost kablovskih komunikacija.
Jedan od najvećih izazova za novog vlasnika biće svakako i broj zaposlenih. Po zbirnim bilansima „Telekoma“, kompanija i šest zavisnih preduzeća upošljava ukupno 13.235 zaposlenih. Od toga u matičnom preduzeću radi više od 9.000 ljudi, i potpuno je jasno da će jedan od prvih poteza novog vlasnika biti – sređivanje stanja u ovoj oblasti.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.