Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je da je pokrenulo postupak zaštite prirodnog područja prve kategorije, kao Predeo izuzetnih odlika (PIO) Forland leve obale Dunava kod Beograda.
PIO Forland leve obale Dunava kod Beograda nalazi se na teritoriji grada Beograda, na području gradskih opština Zemun i Palilula i obuhvata dve prostrane plavne zone na levoj obali Dunava – Crvenka (Beljarica) i Kožara, ispresecane rukavcima (Dunavcima) i brojnim barama i mrtvajama.
Kako se dodaje, on je pored Gornjeg Podunavlja i Koviljsko-Petrovaradinskog rita, jedna od najvećih plavnih zona u celoj Srbiji, od velikog značaja za ekološki integritet ekosistema Dunava.
„U pojasu između nasipa i reke (forland) održava se prirodni vodni režim ‘zelenog koridora’ koji uključuje ritove, ade, plavne šume, kubike, rukavce i druga vlažna staništa“, dodaje se u saopštenju.
DOBIJAMO JOŠ DVA NACIONALNA PARKA, ZAŠTITIĆENA I PRAŠUMA VITANOVAČAPodseća se da je prostor današnjeg Forlanda predstavljao je u skorijoj prošlosti deo velikog plavnog područja između Tamiša i Dunava, poznatijeg kao Pančevački rit, koji je zbog nagle urbanizacije i melioracije tokom prošlog veka većim delom isušen.
Prostor je izuzetno važan sa aspekta očuvanja biološke raznovrsnosti budući da od pojave periodičnog plavljenja zavise vodena i vlažna staništa koja pružaju utočište mnogim retkim i ugroženim biljnim i životinjskim vrstama.
ŠTA ZNAČI BUKA ZA NACIONALNI PARK TARA?„Cilj predloga zaštite područja Forlanda je očuvanje identifikovanih temeljnih prirodnih vrednosti, odnosno izvornih, reprezentativnih i estetskih odlika predela, kao i stvaranje uslova za održivo i kontrolisano korišćenje prostora“.
Ukupna površina zaštićenog područja iznosi 1.858 hektara i ono većim delom pripada teritoriji gradske opštine Palilula (KO Kovilovo i KO Borča), a manjim (3,1 hektara) teritoriji gradske opštine Zemun (KO Batajnica).
Nacionalni park Tara postavio kontejnere, ali nema ko da odnosi smećePrema strukturi površina katastarskih opština po vlasništvu, površine u obuhvatu zaštićenog područja nalaze se u državnoj svojini (99,9 odsto) i u svojini Grada Beograda (0,10 odsto).
Na području biće ustanovljeni režimi zaštite prvog, drugog i trećeg stepena.
Zavod za zaštitu prirode Srbije je predlažio da upravljanje zaštićenim područjem bude povereno Javnom preduzeću Srbijašume iz Beograda.
Kako se navodi, postupak zaštite je pokrenut na osnovu Zakona o zaštiti prirode.
Srbija je ove godine prvi put od 1981. godine dobila dva nacionalna parka Stara Planina i Kučaj-Beljanica.