Srbija

30.03.2025. 12:47

BIRN

Autor: Nova ekonomija

Licenca za korišćenje Pegazusa, špijunskog softvera, košta od 20.000 do 30.000 dolara po osobi

Pixabay

Srbija

30.03.2025. 12:47

Izraelska kompanija NSO Group koja proizvodi softver Pegazus navela je da se on koristi isključivo od strane državnih obaveštajnih i policijskih agencija u borbi protiv kriminala i terorizma“. Licenca za korišćenje ovog programa košta između 20 i 30.000 dolara po osobi, navela je Balkanska istraživačka mreža Srbije (BIRN) u svom tekstu.

Ovaj softver je i dospeo u žižu javnosti kada su dvema novinarkama BIRN-a zamalo instaliran na telefone.

Dve novinarke redakcije BIRN dobile su, 14. februara ove godine, poruke na društvenoj mreži Vajber u kojoj se nalazio link, navodno ka tekstu portala N1.

Poruka sa nepoznatog broja je glasila „Imaš li ti info da je on sledeći? Ja sam nešto potpuno drugačije čula…“.

Nakon što se posumnjalo da su poruke pokušaj instalacije špijunskog softvera na telefone novinarki, BIRN se obratio bezbednosnoj laboratoriji Amnesty Internationala za pomoć. Njihova forenzička analiza potvrdila je da je reč o napadima špijunskim softverom Pegazus.

Napad, kako piše BIRN, nije bio uspešan jer novinarke nisu kliknule na link, ali da jesu, jedan od najsofisticiranijih i najinvazivnijih programa za digitalni nadzor na svetu Pegazus bio bi instaliran na njihove telefone.

Ovaj softver omogućio bi pristup porukama dveju novinarki, mejlovima, kameri, mikrofonu i datotekama i to sve bez njihovog znanja.

Kompanija koja proizvodi ovaj softver navela je da se njihovi proizvodi koriste isključivo od “strane državnih obaveštajnih i policijskih agencija u borbi protiv kriminala i terorizma“. U pismu upućenom Amnesty International-u, koji je sproveo istragu i kojem se BIRN obratio za pomoć, NSO Group je navela da se svi njihovi sistemi “prodaju isključivo proverenim državnim korisnicima“.

Kompanija NSO odgovorila je BIRN-u da se pridržava međunarodnih propisa o ljudskim pravima i izvoznih regulativa, pa samim tim ne može da prihvati nalaze Amnesty International dok ne sprovede internu evaluaciju.

„Posebno zabrinjava činjenica da NSO Group očigledno i dalje omogućava korišćenje softvera Pegazus u Srbiji, uprkos dva prethodna izveštaja Amnesty International-a koji su dokumentovali njegovu zloupotrebu u zemlji“, naveo je BIRN u tekstu.

Slučajevi dve novinarke BIRN-a nije prvi u Srbiji. Naime, u poslednje dve godine ovo su četvrti i peti slučaj u kojima je bezbednosna laboratorija Amnesty Internationala otkrila upotrebu špijunskog softvera Pegazus protiv predstavnika medija i civilnog društva.

Najpre je to učinjeno u novembru 2023. godine, kada su Amnesty International i njegovi partneri Access Now, SHARE fondacija i Citizen Lab dokumentovali da su dva člana srpskog civilnog društva bila meta napada špijunskim softverom koji ne zahteva nikakvu interakciju korisnika (zero-click napad).

„Istraživanje je takođe otkrilo i treći, ranije neprijavljen slučaj, u kojem je jedan srpski aktivista bio meta pokušaja infekcije Pegazusom putem linka koji zahteva jedan klik, još u julu 2023. godine“, navodi BIRN.

Pored ovog softvera, otkriveno je i da srpske bezbednosne strukture koriste Cellebrite opremu za digitalnu forenziku mobilnih telefona, kao i softver za praćenje pod nazivom NoviSpy koji je bio upotrebljen i nad nekoliko aktivista u Srbiji.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentari(2)

  1. iranska!? izrael, ispravite…na doxtv je išao dokumentarac o njima i njihovom softveru 😉

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.