Maj mesec matematike (M3) ove godine povezuje matematiku i gejming, a kroz niz interaktivnih izložbi, radionica, i predavanja od 10. do 31. maja svi zainteresovani će dobiti odgovor na pitanje „da li su igre ipak više od igre“.
„M3 će se odvijati kroz različite formate: interaktivne izložbe, matematičko-dramske radionice, eksponate, i predavanja“, rekla je koordinatorka manifestacije M3 Danijela Vučićević na konferenciji u Naučnom klubu Beograd.
Ovogodišnji M3 ogranizuju Centar za promociju nauke, Matematički institut SANU i Nordeus fondacija.
Početna ideje bila je kako da se kroz igru matematika približi deci, kaže Miloš Đuričanin iz Nordeus fondacije (koja je novi partner manifestacije) i dodaje da je prethodnom periodu pokrenut veći broj konkursa koji su vodili do manifestacije koja počinje naredne nedelje.
Jedan od konkursa je i Mejker spejs program u kojem je 28 dece iz različitih delova Srbije osam nedelja pravilo svoje igre istražujući različite oblasti matematike, rekao je Đuričanin.
Majskom programu prethodio je i konkurs (EduGejming) čija je ideja bila da podstakne nastavnike raznih predmeta, a ne samo matematike, da zajedno sa svojim učenicima osmisle edukativnu igru za svoju nastavu.
Đuričanin je najavio i dve izložbe u Silosima u Beogradu (koje se otvaraju 10. maja): jedna će pratiti istoriju razvoja igara, a druga je posvećana procesu razvoja jedne video igre, od ideje do planiranja i lansiranja.
Treća izložba, koja će biti održana u okviru manifestacije, otvara se 12. maja u Galeriji nauke i tehnike SANU i posvećena je matematičarima koji su živeli i školovali se u Beču tokom 19. veka, nastanku modernog matematičkog obrazovanja, prvim udžebenicma.
Foto: Nova ekonomija, Paola Felix Meza (Miloš Đuričanin, Svetlana Milinković)
„Tetris iz moje mašte“
Na glavnom programu u Silosima biće i cela jedna soba posvećena tetrisu gde će posetioci moći da se upoznaju sa samom istorijom tetrisa, kaže Svetlana Milinković iz Playstudios-a, firme koja je dobila prava da razvija sve mobilne proizvode za tetris.
Ona je najavila i dve kategorije umetničkog konkursa, jedan za je za osnovne i srednje škole „gde će moći da izmaštaju svoj tetris i svoje figurice u tetrisu“, a drugi za fakultete i mlade do 30 godina koji takođe mogu da „slože svoje kockice i podele kako je tetris uticao na njihove živote“.
„Svi tu radovi biće izloženi, a nagrade dodeljene na kraju samog meseca matematike“, rekla je Milinković.
Gejming vikend i Gejm džem
Tokom vikenda (od 27.do 30. maja) u Dorćol placu će biti organizovan Gejm džem gde će 12 ekipa u periodu od 48 sati razvijati igre uživo uz pomoć mentora.
Na kraju Gejm džema, 29. maja posetioci će prisustvovati predstavljanu svih napravljenih igara i odabiru najboljih.
Foto: Nova ekonomija, Paola Felix Meza (Danijela Vučićević, Miloš Đuričanin)
Šta je „Matema teatar“?
Matematičko pozorište u kome u malim interaktivnim predstavama deca ravnopravno učestvuju sa velikim imenima nauke, baratajući naučnim pojmovima.
Program MatemaTeatar izvodiće se u Silosima na tri scene: Arhimed i Hipatija, Pitagora i Pčele u mehurima, svake srede i petka od 11.30 do 13.30, kao i svake subote od 17.00 do 18.30. (radnim danima za školske grupe, dok je vikendom moguća i individualna prijava).
Ove godine i „putujući autobus“
Po prvi put u okviru manifestacije biće organizovan Naučni karavan, osmišljen kao putujući autobus, koji će učenicima, nastavnicima, studentim, a i profesorima iz 15 gradova širom Srbije omogućiti jednodnevnu posetu kako bi se podstakla vršnjačka edukacija, participativnost, međugeneracijsko učenje i otvoren način razmišljanja.
Maj mesec matematike otvoriće Ansambl za eksperimentalnu muziku Udruženja Zabuna 10. maja u 19 časova u Silosima.