Srbija

04.03.2015. 17:04

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

MMF: Javni dug Srbije na zabrinjavajućem nivou

Srbija

04.03.2015. 17:04

Stalni predstavnik MMF-a u Srbiji Deheng Kim upozorio je da je javni dug u Srbiji narastao do zabrinjavajućeg nivoa.
On je ocenio da porast javnog duga čini nestabilnim finansijski sektor i istakao da je očuvanje njegove stabilnosti od najvećeg značaja za državu.
Deheng je ukazao i na visok stepen nenaplativih kredita banaka u Srbiji, što slabi bankarski sektor. 
Obnavljanje stabilnosti finansijskog sektora i sporovođenje strukturnih reformi su od najveće važnosti za srpsku ekonomiju i jedan od tri stuba novog aranžmana s MMF-om koji je odobren 23. februara, naglasio je Deheng na panelu o makroekonomskoj stabilnostina na Kopaonik biznis forumu 2015. 
Deheng je istakao da su za očuvanje finansijskog sektora potrebna finansijska sredstva, ali će troškovi toga biti visoki, upozorio je on i ocenio da fiskalna konsolidacija može da otvori nov prostor za rast ekonomije. 
Govoreći o nenaplativim kreditima banaka u Srbiji, Deheng je upozorio da je njihov procenat visok i to slabi bankarski sistem, a to znači i smanjivanje tražnje za novim kreditima. 
Stalni predstavnik MMF-a je preneo obećanje Vlade Srbije da će rešiti taj problem. 
Govoreći o trećem stubu novog aranžmana s MMF, Deheng je rekao da se on tiče smanjenja plata i penzija i državne pomoći, odnosno subvencija, koje su neophodne u sprovođenju strukturnih reformi i same po sebi su veoma važne. 
„Uspeh celokupnog aranžmana je uslovljen reformama, koje je podržala i EU, ali sa ograničenjem“, rekao je Deheng. 
Kada je reč o fiskalnoj konsolidaciji, Deheng je podsetio da je vlada njih počela prošle godine izmenama Zakona o radu, o prostornom planiraju i izgradnji, o privaticije i „te promene su bile teške, ali neizbežne“. 
Deheng i izrazio nadu da će vlada uspeti da sprovede te reforme.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Krajnje je vreme da se drzava,vlada iresorno ministarstvo posvete problemu ljudi koji obavljaju ove poslove,koji su izlozeni visokom riziku pri svom radu a i sami su toliko nagradjeni da postaju socijalni slucajevi .Radim u zdravstvu i mislim da treba da se iskopira taj uredjeni sistem rada

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.