Vesti iz zemlje

26.10.2023. 14:22

momentum.rs

Autor: Nova ekonomija

Momentum: Cena nafte će da raste usled sukoba na Bliskom Istoku

Pumpa u Srbiji Foto: Nova ekonomija

Ograničenje cene goriva

Potrošači su pomislili da je prošlo najgore i da će pritisak energetske krize na novčanike usled rata u Ukrajini popustiti, ali cene nafte na svetskim berzama ponovo su počele da rastu, piše Momentum.rs.

O kretanju na globalnom tržištu sirove nafte i izgledima za naredni period glavni broker Momentuma, Nenad Gujaničić kaže da je jedan od glavnih faktora koji su doprineli značajnijem rastu od kraja leta činjenica da su glavni igrači okupljeni u organizaciji OPEK+ (pre svega Saudijska Arabija i Rusija), najavili da će nastaviti da smanjuju ponudu. Tako su direktno uticali na rast cene, kao što su i ranije činili kada su smatrali da je potrebno, objašnjava Gujaničić.

U septembru je cena nadmašila 94 dolara po barelu nafte (oko 159 litara), što je desetomesečni rekord.

Posle septembarskog rasta usledio je pad do početka rata u Izraelu, kada je došlo do novog rasta, ali su nepovoljni ekonomski podaci evropskih zemalja dovele do blagog pada cena nafte tokom ove nedelje.

Za barel „brenta“ investitori su plaćali nešto više od 88 dolara 24. oktobra pri zatvaranju američkih berzanskih tržišta.

„Cenu nafte određuje odnos ponude i tražnje, kao i kod svakog drugog berzanskog proizvoda, ali specifičnost nafte je to što je i ujedno veliko geopolitičko pitanje“, kaže Gujaničić.

Zato na cenu nefte utiču i brojni drugi faktori – stanje vodećih privreda sveta, njihove rezerve nafte, politički i oružani sukobi zemalja, ali i odluke proizvođača o količini nafte koju će ponuditi na tržištu, dodaje on.

Govoreći o faktorima koji će dugoročnije uticati na tržište sirove nafte on navodi udarce koje su pretrpele kompanije tokom pandemije, što je dovelo do zaokreta u njihovom poslovanju.

„Veliki broj rafinerija je ispao iz igre i naftne kompanije su smanjile ulaganja u taj biznis – kada su postrojena umanjena, može doći do toga da u budućnosti neće biti dovoljno kapaciteta za preradu nafte, dok zeleni izvori energije nisu dovoljni da se zadovolje globalne potrebe“, pojašnjava Gujaničić.

U Srbiji će evrodizel, kako je Nova ekonomija objavila krajem prošle sedmice, do petka u 15 časova koštati maksimalno 214 dinara za litar, a cena benzina evropremijum BMB biće 182 dinara za litar, objavilo je Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine.

Prošle nedelje cena evrodizela je bila ista, dok je benzin koštao 184 dinara po litru.

Uredba Vlade Srbije o ograničenju cena goriva stupila je na snagu u februaru 2022. godine, pa se od tada svakog petka objavljuju najviše cene po kojima dizel i benzin mogu da se prodaju na pumpama širom zemlje.

Blagi pad, pa opet rast cene nafte

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.