Dinar se nalazi na istorijskom minimumu, a uprkos praznicima, ne očekuje se da će za oporavak kursa biti dovoljan novogodišnji dolazak deviza iz inostranstva.
Predsednik Saveta guvernera NBS Nebojša Savić kaže za Radio B92 da gastarbajteri i ove godine šalju pomoć porodicama iz inostranstva, ali manje nego ranije.
„Zbog krize ove godine je manji priliv deviznih doznaka, a pitanje je da li će oni kada dođu trošiti kao i dosad, jer je u svetu, pogotovo u Evropi, na sceni smanjena potrošnja“, kaže Savić.
Osim toga, na kurs utiče i to što strane firme povlače deo profita ili uloženog kapitala u Srbiju u matice. Savić kaže da su pored kratkoročnih, „sezonskih“ efekata tu i svetske okolnosti, kao što je kriza u Ukrajini, koja se odražava na ceo region.
„Kretanja sa kursom dinara su vezana za opšta kretanja u svetu sa jedne strane, a sa druge strane sa onim što se dešava u srpskoj privredi. Tokom ove godine smo imali i poplave, zbog kojih jedan deo naših energetskih kapaciteta nije u funkciji i država je morala da poveća uvoz energenata, a to znači dodatne izdatke i odliv deviza, ali smanjeni su i proizvodnja i izvoz, pa je smanjen priliv deviza. Tu su i spoljni faktori, ali je dominantan unutrašnji faktor stagnacija ili opadanje naše proizvodnje“, rekao je Savić.
Na pitanje da li je pad dinara i kurs od 122 znak za uzbunu, Savić kaže:
„U spletu svih okolnosti, logično je očekivati da valuta takve zemlje na srednji i dugi rok pada. To je normalan tok sa privredama kao što je naša“, rekao je Savić.
Zasto u privatne domove za stare?Da li to znaci da bratija i vasi botovi nalaze novo uhlebljenje.Stravicne su cifre koje sectrose na Health care u Engleskoj i na Phlege u Nemackoj.Nanjusili ste stakori novi biznis.Dajte pare njihovoj deci kao tudju negu i pomoc pa ce biti sa svojom decom a ne u logoru za stare.