Srbija

05.03.2019. 15:11

B92, TV PRVA

Autor: Nova Ekonomija

Na gradilištima širom Srbije stradala 53 radnika

Srbija

05.03.2019. 15:11

Najopasnijia radna mesta u Srbiji su postala gradilišta, a to potvrđuje i tragedija u Novom Sadu gde je na gradilištu poginuo dvadesetosmogodišnji inženjer.
Prošle godine na gradilištima širom Srbije stradala su 53 radnika. A u prethodnih šest meseci u Novom Sadu život su izgubile tri osobe.
Prema rečima Stevana Đurovića, direktora Inspektorata za rad, prošle godine zbog tragičnih incidenata na gradilištima podneto je 40 krivičnih prijava, prenosi Prva TV. 
„Nažalost, u čak 95 odsto slučajeva kada se dogodi smrtni slučaj na gradilištu reč je o ljudskom faktoru. Po komadnom lanacu odgovaraju od investitora, do rukovodioca gradlilišta, koritnator bezbednosti na radu, pa do poslovođe. Inspekcija je utvrdila da mnogi od radnika nemaju izvršene lekarske preglede“, objašnjava Đurović. 
Goran Rodić ispred građevinske komore Srbije podseća da je nekada naša zemlja bila prekoznatiljiva u svetu po kvalitetnoj građevinskoj industriji i visokim standardima na gradilištima. 
„Nekada se izuzetno vodilo računa o bezbednosti na radu. Na svakom većem gradilištu bila je i ambulanta. Danas na gradilištima nema sajli i mreža, koje bi zaštitile radnike. Čak i same skele, nekada su imale projekat i atest, priča Rodić. 
Poslednja tragedija u Novom Sadu, treća je u poslednjih šest meseci. Povodom smrti mladog inženjera, jedino su se oglasili sindikati, koji su zajedno sa Vladom Srbije ovu godinu proglasali godinom bezbednosti zdravlja na radu. 
„Prirotet nam je da svaki naš radnik se živ i zdrav vrati svoj porodici. Nažalost postoje oni nesavesni poslodavci kojima je interes samo profit. Oni ne vode računa o propisanim standardima vezanim za bezbednost na radu. Oni ne žele sindikate, koji su tu da edukuju radnike“, za Prva TV priča Vladimir Gvozdenović, predsednik Saveza samostalnih sindikata Novog Sada. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.