Vesti iz zemlje

23.04.2024. 08:58

Nova ekonomija

Autor: Nevena Petaković

Na poslu više komuniciramo nego što razmišljamo

Pexels

U Srbiji je i tokom 2022. godine najčešće korišćena radna veština bila je „Komunikacija sa licima iz istog preduzeća ili organizacije“.

Gotovo 90 odsto svih ispitanika (bilo da su zaposleni ili su trenutno bez posla) ulaze u usmenu poslovnu komunikaciju sa kolegama tokom radnog vremena, pojedini tokom celog radnog dana, piše u izveštaju Republičkog zavoda za statistiku (RZS).

Sa licima izvan preduzeća ili organizacije komunicira približno 70 odsto svih ispitanika u različitim proporcijama radnog vremena.

Ostale veštine bile su mnogo manje u upotrebi, pri čemu su se „složene kalkulacije“ najmanje koristile.

Samo 20 odsto ispitanika koristilo je tu veštinu u nekom opsegu, pri čemu polovina njih u ograničenom delu radnog dana (do 25 odsto svog radnog vremena).

Skoro 60 odsto ispitanika izjavilo je da se bavi teškim fizičkim radom, od čega 26 odsto polovinu radnog vremena i više, a 31 odsto manje od polovine radnog vremena.

Najviše se koriste socijalne veštine

RZS navodi da se pojedinačne radne veštine mogu se grupisati u tri glavne grupe, koje kombinuju dve pojedinačne veštine, koje se obavljaju u različitim delovima radnog vremena, a međusobno se ne isključuju (pojedinac može obavljati više zadataka istovremeno)

Kognitivne veštine su „čitanje uputstava“ i „rad na relativno komplikovanim proračunima“

Manuelne veštine su „teški fizički poslovi“ i „obavljanje preciznih zadataka prstima“.

Socijalne veštine su „komunikacija sa licima iz preduzeća i van preduzeća“.

Upotreba socijalnih veština prednjači kod oba pola, pa se 29 odsto ispitanika i 42 odsto ispitanica izjasnilo da ove veštine koristi u većem delu svog radnog vremena, dok je svega tri odsto ispitanika i skoro četiri odsto ispitanica izjavilo da socijalne veštine ne koristi uopšte.

Manuelne veštine su zastupljene u većem delu radnog vremena kod muških ispitanika sa 23 odsto i ženskih sa 18 odsto, dok 33 odsto muškaraca i 45 odsto žena ne koristi manuelne veštine u toku svog radnog dana.

Kognitivne veštine su najmanje zastupljene, pa ih više od polovine ispitanika oba pola uopšte ne koristi (54 odsto muškaraca i 53 odsto žena).

Rezultati pokazuju da ispitanici u okviru obavljanja svojih svakodnevnih radnih zadataka imaju dosta ili umereno ponavljanja, a samo pet odsto njih je navelo da repetitivnosti istih zadataka nema uopšte.

Većina ispitanika koji su se izjasnili da im se većina zadataka ponavlja nalazi se u grupi zanimanja „Rukovaoci mašinama i postrojenjima“, „monteri“ i „vozači“, „Uslužna i trgovačka zanimanja“, kao i u grupi „Jednostavnih zanimanja“.

Najveći procenat ispitanika na čijem glavnom poslu ima veoma malo ili nema nimalo ponavljanja radnih zadataka nalazi se u grupi „Stručnjaci i umetnici“ (skoro 30 odsto veoma malo i oko 18 odsto nimalo ponavljanja).

Modul o radnim veštinama predstavlja istraživanje sprovedeno uz Anketu o radnoj snazi (ARS), tokom 2022. godine.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.