Narodna banka Srbije odlučila je da zadrži referentnu kamatnu stopu na nivou od 6,5 odsto, takođe, na istom nivou zadržane su i kamatne stope na depozitne (5,25 odsto) i kreditne olakšice (7,75 odsto), saopštila je Narodna banka Srbije (NBS).
Na odluku Izvršnog odbora NBS da ne poveća referentnu kamatnu stopu uticalo je popuštanje globalnih inflatornih pritisaka, kao i opadajuća putanja domaće inflacije. Ipak, pooštreni su monetarni uslovi u septembru povećanjem stope obavezne rezerve.
U saopštenju NBS navodi se da se ukupna inflacija smanjuje u međunarodnom okruženju, mada zbog nedavnog rasta cena energenata i povišenih troškova zarada i dalje je potrebna opreznost centralnih banaka u mnogim zemljama.
„Opreznost je potrebna i dalje zbog prisutne geopolitičke tenzije i nedavnog rasta cene sirove nafte, koji je pre svega posledica odluke zemalja OPEC+ (Organization of the Petroleum Exporting Countries) da se produži ograničenje ponude do kraja godine, ali i rastuće tražnje za naftom. Rastu i cene prirodnog gasa, s obzirom na to da se približava zimska grejna sezona i da je smanjena proizvodnja u Australiji i Norveškoj. Ipak, procenjuje se da rast svetskih cena energenata neće imati veći negativan efekat na inflaciju u Srbiji“, navodi se u saopštenju.
NBS ukazuje da je međugodišnja inflacija u Srbiji na opadajućoj putanji od aprila, pri čemu je u avgustu bila i nešto niža od aktuelne srednjoročne projekcije i iznosila je 11,5 odsto. Izvršni odbor očekuje da se smanjuje, i to prosečno mesečno za oko jedan procentni poen, tako da bi krajem godine trebalo da iznosi oko osam odsto.
Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 9. novembra 2023. godine.
Građani najviše duguju za keš kredite, stambeni na drugom mestu