Narodna banka Srbije je od januara do danas na odbranu kursa evra potrošila skoro milijardu evra, i to iz psiholoških razloga, da bi sprečila inflatorna očekivanja, piše Danas u štampanom izdanju.
List piše da je NBS u februaru prodala 605 miliona evra, a od početka godine 945 miliona evra. Kad se tome doda i 455 miliona evra iz poslednjeg kvartala 2021. centralna banka je zbog velike tražnje za devizama smanjila po tom osnovu devizne rezerve za 1,4 milijarde evra.
Devizne rezerve su međutim i dalje vrlo visoke i iznose 15,5 miliajrdi evra bruto.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu Veroljub Dugalić ocenio je za Danas da NBS nije imala izbora i da je iz psiholoških razloga morala da brani kurs evra.
„Ako kurs krene gore, kod većine građana izaziva sećanje na prošlost i onda kreće spirala. Zato NBS iz racionalnih i iraciobalnih razloga drži kurs na ovom nivou. Ako kurs krene da raste mnogo cene će se povećati, ali i očekivanja učesnika na tržištu. Ako se očekuje rast inflacije, ugrađuju to u cene zbog čega cene još više skaču. Građani kupuju što pre jer se plaše da će sutra biti skuplje“.
Podsećamo, NBS je pre 10 dana krenula u kontrolu menjačnica zbog sumnje da devizni kurs po komer neke od njih razmenju strane valute nije u skladu sa njenim odlukama. „Strane gotovine u Srbiji ima dovoljno i nema potrebe da se povlače depoziti iz banaka, niti da se kupuju devize u menjačnicama“, navode u centralnoj banci.
Srednji kurs evra danas iznosi 117, 6594 dinara.