Vesti iz zemlje

16.09.2021. 11:42

Narodna banka Srbije

Autor: Nova Ekonomija

NBS: Uprkos poskupljenjima, inflacija manja nego u susednim zemljama

Cene povrća su u avgustu ove godine u proseku povećane za 19,7% međugodišnje, dok je međugodišnja stopa rasta svežeg mesa iznosi 10,1%. Oko 8% proizvoda iz potršačke korpe imalo je dvocifrenu cenu rasta cene, a od 662 proiz...

Foto: Pixabay

Cene povrća su u avgustu ove godine u proseku povećane za 19,7 odsto međugodišnje, dok je cena svežeg mesa skočila 10,1 odsto za godinu dana. Oko osam odsto proizvoda iz potrošačke korpe imalo je dvocifren rast cena u procentima, a od 662 proizvoda i usluga koje utiču na inedeks potrošačke cene je 30 odsto ostvarilo značajnije poskupljenje. Uprkos navedenom, Narodna banka Srbije (NBS) je saopštila da je inflacija od 4,3 odsto u avgustu manja od stopa zabeleženih u većini zemalja centralne i jugoistočne Evrope.

Muđugodišnja inflacija Srbije u avgustu je iznosila 4,3 odsto i manja nego u većini zemalja centralne i jugoistočne Evrope koje se nalaze u istom režimu monetarne politike, poput u Mađarske (4,9 odsto), Rumunije (5,3 odsto) i Poljske (nivo od 5,5 odsto).

NBS dodaje da će u narednih nekoliko meseci stopa inflacije biti nešto veća, a razlozi za to su „globalnog karaktera“. 

„Ovi faktori su privremeni i na njih monetarna politika ne može da utiče“, navela je guvernerka Јоrgovanka Tabaković, koja dodaje i da bi postepenim slabljenjem tih faktora inflacija trebala da se vrati na prosečnih dva odsto, koliko je iznosila poslednjih osam godina.

Porastu inflacije najviše su doprinele cene energenata i cenama neprerađene hrane.

Prosečna cena derivata nafte je u avgustu ove godine iznosila 163 dinara, što je za 17 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine. 

„Treba imati u vidu i da je cena mesa tokom cele prošle godine bila izrazito niska, što je nanelo veliku štetu proizvođačima“, navela je Tabaković.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.