Cilj Nemačko-srpske privredne komore je unapređenje privrednog ambijenta i stvaranje plodnog tla za razvoj novih tehnoloških rešenja, omogućavajući startapima da pristupe resursima i mrežama velikih nemačkih kompanija, rekao je danas predsednik te komore Milan Grujić.
„Zajedno, gradimo mostove između ideja i stvarnosti, stvarajući bolju budućnost za naše zajednice i jačajući temelje za novu eru inovacija i saradnje“, rekao je Grujić na otvaranju skupa za umrežavanje srpskih startapa i nemačkih kompanija „Serbian Innovation meets German Excellence“, a saopštila ta komora.
Skup je organizovan u partnerstvu sa Naučno-tehnološkim parkom Beograd (NTP Beograd).
Grujić je istakao da su inovacije vitalne za evoluciju i održivost korporacija, ali da korporacije rastu te, samim tim, izazovi u inovacijama postaju sve složeniji.
„Upravo ovde je jedinstvena prilika za startape. Za razliku od velikih korporacija, koje su često opterećene birokratijom i sporošću, startapi se odlikuju brzinom i fleksibilnošću. Oni predstavljaju vitalni izvor inovacija koji korporacije nestrpljivo traže, težeći da otkriju novog „jednoroga“ koji bi mogao da revolucionarno promeni tržište“, rekao je Grujić.
Dodao je da će Komora „poseban akcenat staviti na digitalizaciju, inovacije i startape kao jednu od tri strateške teme“, kao i da od ove godine nudi posebnu člansku kategoriju Start Up Excitement u cilju podrške inovacijama i promocije međusobnog umrežavanja.
Istakao je da članstvo u Komori omogućava startapima učešće u projektu „Start-up Germany Tour“, kao i priliku za povezivanje sa članovima Komore, sa potencijalnim partnerima i investitorima, doprinoseći njihovom daljem razvoju i uspehu.
Direktorka Naučno-tehnološkog parka Beograd (NTP Beograd) Gordana Danilović Grković rekla je da od osnivanja 2015. godine NTP Beograd je podržao više od 220 kompanija u razvoju i komercijalizaciji inovativnih proizvoda i usluga, dok kompanije članice danas uspešno izvoze u više od 60 zemalja sveta.
„Kroz usluge i programe koje razvija, NTP Beograd pruža podršku startapima i inovativnim kompanijama da ubrzaju svoj rast i razvoj, osvoje nova tržišta i privuku investicije. U tome nam je posebno važna podrška Ministarstva, kao i međunarodna partnerstva i ovakve inicijative koje podstiču sinergiju svih nas u ekosistemu za stvaranje prilika startapima da prošire svoje poslovanje na međunarodnom nivou“, navela je ona.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Srbije Jelena Begović je naglasila da saradnja sa kompanijama iz Nemačke predstavlja veliku čast za Srbiju, ali i potvrdu da je Srbija postala privlačno odredište za investicije u istraživačko-razvojne aktivnosti.
Glavni cilj Ministarstva je, kako je rekla, da jača veze između nauke i privrede.
„Naša ambicija je da privučemo što više kompanija koje će otvoriti svoje istraživačko-razvojne centre u Srbiji. Imamo mnogo stručnih ljudi, naučnika i inovatora, koji, uverena sam, mogu doprineti radu najvećih svetskih kompanija“, rekla je Begović.