Vlada Srbije proglasila je izgradnju i otvaranje fabrike nemačke kompanije Leoni kao projekat od nacionalnog značaja i shodno tome poklonjen im je plac od 13,5 hektara, na lokaciji Ratarsko imanje u Kraljevu. Uz prevod u svojinu ove imovine pre nekoliko dana, od nadležnog gradskog organa, izdata im je i građevinska dozvola pa su radnici firme Čip iz Prokuplja započeli pripremne radove za podizanje fabričke hale, koja bi trebalo da ima 45.000 kvadrata.
– Smatram da će, kako je i planirano, ovde do 2021. godine raditi oko 4.500 radnika. Tu će se proizvoditi optički kablovi i kablovski sistemi uglavnom za automobilsku industriju, za poznate svetske proizvođače. Kada se uzme u obzir da već uveliko traju radovi na rekonstrukciji proizvodnih hala bivšeg Autotransporta, koje je kupila turska kompanije Tai group da bi proizvodila konfekciju, i da će tu do 2023. godine raditi oko 2.500 radnika grad Kraljevo bi znatno rešio pitanje nezaposlenosti, pogotovo što imam u vidu još neke važne investicije o kojima sada ne bih govorio – rekao je za Politiku Predrag Terzić, gradonačelnik Kraljeva.
Gradonačelniku Terziću nije poznato da li će, pored poklonjene zemlje, kompanija Leoni biti stimulisana i novčano od države shodno broju zaposlenih radnika, a oba investitora su za sada najavila prijem određenog broja radnika uglavnom menadžerskih kvalifikacija.
Uz ove investicije naredne godine trebalo bi znatno da se poveća i broj zaposlenih u oblasti građevinarstva, jer je već u toku gradnja prve od četiri stambene zgrade u Dositejevoj ulici a u okviru projekta urbane regeneracije tamošnjeg naselje koje je, zbog starosti postojećih stambenih zgrada, bilo toliko porušeno u zemljotresu da je popravka postojećih objekata bila nemoguća. Takođe, ovde se očekuje i početak gradnje 200 stanova u prvoj fazi za pripadnike sektora bezbednosti, a na lokaciji Voćareve livade u naselju Ribnica.
Grad Kraljevo trenutno ima oko 11.000 nezaposlenih, što čini stopu veću u odnosu na mnoge druge gradove u Srbiji.