Pamuk je poskupeo na svetskoj berzi oko 30 odsto u poslednjih mesec dana, što će verovatno uticati na blago povećanje cena odeće sledeće godine, rekao je Ninoslav Perišić, generalni direktor dečje konfekcije Beba Kids, koja je nedavno proslavila 32 godine poslovanja.
„Generalno cene na tržištu će verovatno biti blago povećane za sezonu jesen-zima 2022. Cena sirovine, odnosno pamuka osnovnog materijala, koji koristimo do sada je bila stabilna, a sirovinu nabavljamo za period od šest meseci do godinu dana i onda se šije kolekcija. Kako sada stvari stoje zbog ovog poskupljenja cene trikotaže će biti blago korigovane sledeće godine“, rekao je Perišić za Novu ekonomiju.
Jedan od najvećih problema na tržištu domaće tekstilne industrije je nedostatak radne snage, kaže generalni direktor ove dečje modne kuće.
„Više nema tekstilnih škola i za desetak godina imaćemo problem da nađemo radnike koji hoće da rade u tekstilu“, kaže on.
Foto: Beba Kids
U njihovoj proizvodnji u Knjaževcu radi oko 190 radnika i od početka pandemije nije bilo zastoja u proizvodnji.
„Bilo je odsustva sa posla zbog bolesti, ali uspeli smo da ostvarimo sve zacrtane planove“, kaže on.
Promenila se dečja moda
Dečja moda se mnogo promenila u odnosu na prethodnih nekoliko godina, a kamoli u odnosu na nekoliko decenija. Dizajn dečje odeće se promenio, dečja odeća nije više samo šarena već su modni trendovi približni garderobi za odrasle.
Povećala se i „online“ prodaja dečje odeće od početka pandemije, kako on kaže, i roditelji često kupuju preko interneta, što nije bio slučaj u tolikoj meri pre pet godina.
„Aplikacije sa likovima iz crtanih filmova i dalje prolaze, ali više se prodaju modni komadi. Pre svega, devojčice već između pet i šest godina biraju svoje odevne komade i same odlučuju šta će da kupe, nekad su im mame birale garderobu. Imamo naše dizajnere koji dizajniraju odeću i prate trendove na svetskim sajmovima odeće koji se održavaju u Milanu, Parizu, Firenci“, kaže Perišić.
Za razliku od globalnih tekstilnih lanaca, u njihovoj proizvodnji u Srbiji šiju se male serije i ne mogu da postignu produktivnost, kako ukazuje, kao što imaju svetske tekstilne kompanije koje rade velike serije.
„Na primer, u Bangladešu i Pakistanu sašiju između 50.000 i 100.000 komada samo jednog modela majice, više se ne radi toliko u Kini koliko se proizvodnja tekstila preselila u specijalizovane fabrike na Bliskom Istoku. Cena rada šivača u tim zemljama je niža nego u Srbiji i rezultat toga je da su njihovi proizvodi jeftiniji na tržištu“, kaže on.
On kaže da postoji razlika u kvalitetu pamuka na tržištu.
„Koristimo bolji kvalitet (viši rang kvaliteta) pamuka“, kaže on.
Beba Kids proizvodi garderobu za bebe i decu do 14 godina, osim na domaćem tržištu imaju prodavnice u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Rumuniji, Slovačkoj, Nemačkoj, Moskvi. Ukupno imaju 50 radnji.