Srbija

28.11.2017. 09:49

Anadolija

Autor: Nova Ekonomija

Niški studenti napravili robota koji donosi hranu, piće i prati zdravlje

Srbija

28.11.2017. 09:49

Hranu, piće i lekove korisnicima domova za stare u Kini uskoro bi mogao da donosi robot koji je „oživljen“ u Laboratoriji za robotiku Elektronskog fakulteta u Nišu.

Investitor iz Švajcarske

Robota spemnog za masovnu proizvodnju je, prema ideji investitora iz Švajcarske, razvio sedmočlani tim studenata, asistenata i profesora.

Kako su ispričali za Anadoliju, ovaj robot može da prati zdravstveno stanje korisnika. Može da se poveže sa „smart“ senzorima za merenje temperature ili krvnog pritiska, da beleži podatke i o tome obaveštava lekare.

Uz to, može da služi i za komunikaciju, ima mali frižider za čuvanje lekova, kao i lampu.

Upravljanje pomoću android aplikacije

Njime se upravlja pomoću android aplikacije instalirane na telefonu ili tabletu.

„Robot ima lokalizovanje u prostoru, zna svoju poziciju. Može da se kreće po sobama, da donosi lekove, može da služi i kao vrsta poslužavnika, da nosi kafu, vodu, bilo koje piće, hranu. Jedan od zahteva je bio da se, ako mu se stavi čaša sa vodom, kreće na taj način da se voda ne prospe“, priča asistent Vladimir Mitić, koji je radio na razvijanju robota.

Dizajn i namenu osmislila privatna kompanija

Dizajn i namenu osmislila je privatna investitorska kompanija, dok je niški tim budućih i sadašnjih inženjera elektronike zaslužan za to što robotom može da se upravlja i što može da se kreće zaobilazeći prepreke i da stane kada vidi da će izgubiti tlo – na primer, ispred stepenica.

„Ovaj robot je nastao kao jako dobra ideja koju su imale naše kolege iz Švajcarske, a koji su probali da preko jedne američke kompanije angažuju razvoj. Međutim, iz različitih razloga nisu mogli, onda smo se mi uključili u tu priču i za 6 meseci smo dokazali da robot može da se napravi za 1.500 evra i da može lepo da radi“, kaže profesor Goran S. Đorđević.

Malo je koštao

Upravo je „razumna cena“, razlog zbog kog je posao pripao baš niškom Elektronskom fakultetu, a ne konkurentima iz Kine koji su takođe pregovarali sa investitorom.

„Njihova je želja bila da napravimo robota za razuman novac. Limit je bio jako nizak. Sve vreme smo morali da se povlačimo ispod tog limita. Prvi prototip je razvijen samo da bi se dokazao koncept da je moguće da za mali novac, sa komponentama koje se nalaze u radnjama, možemo da napravimo robota sa istim funkcionalnostima koje ima i profesionalno pravljeni robot od dvadesetak hiljada evra“, objašnjava profesor.

Niški tim sam pravio svaku matičnu ploču

A da bi se postigla tako niska cena, niški tim je sam pravio svaku matičnu ploču, kreirao unutrašnji sistem upravljanja i razvio svu elektroniku, drajvere, mikrokontrolerske ploče i softver.

„Jedino što smo kupili su baterija, motori i senzori. Najveći izazov je bila upravo potreba da se jeftina mehanika kompenzuje dobrim algoritmima i taj deo smo uradili jako dobro. Robot ne treba posmatrati samo kao veliku konzervu. On je deo sistema za lokalizaciju i deo sistema za komunikaciju sa drugim robotima“, dodaje profesor Đorđević.

Investitor će robote testirati na delu

Šest robota, koliko ih je do sada razvijeno na Elektronskom fakultetu u Nišu, vlasništvo su investitora čiji je sledeći korak da ih testira na delu.

Sagovornici ne otkrivaju ime te kompanije jer je to, kažu, poslovna tajna, ali otkrivaju plan investitora da započne masovnu proizvodnju.

Ovaj uspešan posao je iskustvo značajno za sve u niškom timu.

„Svakog dana smo učili nešto novo. Najveći izazov je bio raditi na navigaciji, i da usput obezbedimo da može sam da se kreće u prostoru“, kaže Vladimir Sibinović, saradnik na Elektronskom fakultetu.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.