Srbija

05.09.2024. 08:41

Beta

Autor: Nova ekonomija

Nova metodologija obračuna cena struje za privredu tek kad isteknu ugovori

Pxhere

Električar

Srbija

05.09.2024. 08:41

Stručnjak za energetiku Željko Marković izjavio je danas da će cene električne energije za komercijalne potrošače u Srbiji, nakon usvajanja nove metodologije obračuna Elektroprivrede Srbije (EPS), biti promenjene kad istekne rok važećim ugovorima.

„Sve dok traju ranije potpisani ugovori ta cena će važiti do njihovog isteka, a potom će EPS ponuditi nove modele po novoj metodologiji i privreda će moći da izabere najpovoljniji“, rekao je Marković agenciji Beta.

Dodao je da je metodologija formiranja cena struje za privredu postojala i ranije, odnosno od 2014. godine, a da je sada samo inovirana.

Tokom energetske krize napravljen je, kako je rekao, presedan pa je EPS, na predlog Vlade Srbije, odredio fiksnu cenu struje za sve firme kako bi se poslovanje zaštitilo.

Marković je rekao da je reč o internoj metodologiji koju svaka kompanija koja se bavi snabdevanjem koristi i da je ona poslovna tajna.

Metodologija je sačinjena tako da se snabdevač trudi da grupiše određene kupce na osnovu nekih njihovih parametara, a obično je to količina električne energije koja se kupuje mesečno ili godišnje, ili da li se troši više danju ili noću.

„To je dijagram snage, a uzimaju se u obračun još neki parametri, a nakon toga se propisuju određene vrednosti i rangovi cena“, rekao je Marković.

Objasnio je da, kada snabdevač ima u nekoj grupi manje kupaca koji troše manje električne energije, obično je u toj grupi struja skuplja, a u grupama gde su veliki kupci, koji troše veliku količinu električne energije i nema mnogo varijacija u njihovoj potrošnji, njima se izlazi u susret sa popustima.

„Svi se bore da dobiju kupca koji mnogo troši, koji je stabilan i koji će uredno plaćati tu električnu energiju“, rekao je Marković.

Dodao je da se pri formiranju cena za kupce u obzir uzimaju trenutne cene i buduće ugovorene cene (fjučersi) i da se na nih dodaju rizik snabdevača i uticaj inflacije.

„Cene se razlikuju i po tipu kupca, da li je mali, srednji, strateški ili veliki potrošač“, rekao je Marković.

Naveo je da kupac može da traži od snabdevača da „veže“ cenu struje za berzansku cenu, a onda snabdevač na tu cenu priključi i deo svojih obaveza.

Kupci, prema njegovim rečima, mogu i da biraju na koji period će potpisati ugovor, a najčešće je to na godinu dana, ali da neki potrošači kupuju i na duži period po fiksnim cenama, mada ne mora da se prihvati svaki njihov zahtev, ako je period predugačak.

Marković je rekao da metodologija daje veću mogućnost za pregovaranje, a da bi dala pun efekat potrebno je da na tržištu ima još jakih snabdevača.

Pre energetske krize u registru je, prema njegovim rečima, bilo oko 50 snabdevača kojima je pripadalo oko pet do sedam odsto tržišta, a ostatak je „držao“ EPS, ali u međuvremenu, zbog teških uslova poslovanja za male snabdevače, njihov posao se smanjio i EPS sada, verovatno zauzima oko 99 odsto tržišta.

Skupština EPS juče je usvojila metodologija za obračun cene električne energije koje će omogućiti da se prati cena na tržištu.

Usvojene su: metodologija za obrazovanje fiksne cene i cene sa nivelacijom za potpuno snabdevanje električnom energijom krajnjih kupaca koja se obavlja po tržišnim principima, kao i metodologija za formiranje cena za snabdevanje krajnjih kupaca po ugovoru sa unapred određenom količinom.

Takođe usvojena je i metodologija za obrazovanje krajnje cene sa dinamičkim tarifiranjem za potpuno snabdevanje električnom energijom krajnjih kupaca, kao i metodologija za obrazovanje prodajne cene električne energije, proizvedene iz obnovljivih izvora za snabdevanje krajnjih kupaca.

Skupština EPS je utvrdila i metodologiju za obrazovanje cene za isporučenu električnu energiju od kupca – proizvođača po ugovoru o potpunom snabdevanju sa neto obračunom.

Šta za privredu znači nova metodologija za obračun struje?

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.